"TÜRK UÇAK GEMİSİ" ZAMANI GELDİ Mİ? PDF Print E-mail
Monday, 26 September 2011 14:33

Türkiye’nin bir uçak gemisine sahip olma arzusu da tartışması da yeni değil. Bundan önce merhum Turgut Özal zamanında da bu konu gündeme gelmiş, tartışılmış, o günün şartlarına bakarak (!) üzerine gidilmemişti. Sonra zaman zaman yine gündeme geldi; uluslararası politikanın getirdikleri, aktüel olaylar, ekonomik gerekçeler ve teknik bazı noktalar bir uçak gemisinin Türkiye için “lüks” sayılabileceğini işaret etti.

Bugün stratejik itirazlar-ki en önemlileri ve süreci durduranlar bunlardı-ortadan kalktığı gibi, kimi kaygılarla gelebilecek uluslararası itirazlara çok da kulak asmayacak bir zamanlama mevcut. Tabii bunların hiç biri, bir “uçak gemisi”nin mânasını görmemek demek değil: uçak gemisi demek bir ülkenin yerel ve hatta bölgesel olmaktan çıkarak vuruş gücünü küresel hale getirmesi demek.

Çünkü bir uçak gemisi aslında sadece uçak gemisi değil. Bunun lojistiği ve teknolojisi apayrı bir üretim (!) gerektiriyor. Siyasi platformun ihtiyaçlarını destekliyor.

İlk tartışıldığı dönemde, “Türkiye uçak gemisini ne yapacak” diye soruluyordu. Bugün için sorunun o kadar çok ve makul yanıtı var ki.

Karadeniz ve Ege’yi söylemek gereksiz. Ancak, Akdeniz’in “tamamı”, Hint Denizi (!), Basra (!), korsanlıkla mücadelede zaten var olan, üstelik bunu dünya daveti ile yapan Türkiye’nin “uçak gemisini ne yapacaksın” sorusuna vereceği sayısız cevap var.

Bu tartışmanın bir benzeri Hava Kuvvetleri'nin havada yakıt ikmali yapabilme kabiliyeti üzerine de yaşanmıştı. Hemen aynı itirazlarla. Bugün Hava Kuvvetleri’nin “uçuş mesafesi”nin, havada kalış süresinin ne kadar işe yaradığı ortada.

Ve Türkiye örneğin Doğu Akdeniz gibi İsrail ve Rum kesimi tamamen bir tarafa, örneğin Fransa gibi büyük oyuncuların katılacağı çekişmeli bir masaya otururken de bunu düşünmeli. Kullanmak için değil. Onların hesap etmesi için.

Öte yandan dünya stratejik alanlarının, deniz ve boğazlara yönelen bir stratejik bir bakışı da gelişmiş durumda. Yani denizler önemli olacak.

Peki Türkiye resmi olarak bu konuda ne düşünüyor? Kimi açıklamalar önemli!

Örneğin: Savunma Sanayii Müstaşarı Murad Bayar, "ihtiyaç olması halinde, Türkiye'nin kendi uçak gemisini yerli imkan ve kabiliyetleri ile yapabilecek güçte olduğunu" söylemiş olması gibi!

Veya, “Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Salim Dervişoğlu’nun,"Uçak gemisi zaruri" demiş olması gibi.

www.iyibilgi.com

 

 

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!