Ana Menü
SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ PDF Yazdır e-Posta
operator1 tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 22 Aralık 2018 18:56

Sarıkamış Harekatının 104 yılında tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanları Cennet olsun.

Sarıkamış Harekâtı hem vatan topraklarını düşman işgalinden kurtarmayı hem de Rusların sıcak denizlere inmesini engellemeyi hedeflemekteydi, Harekâtın bir diğer hedefi ise Anadolu Türkleriyle Türkistan’ı birleştirmek ve Türkistan Birliğini kurmaktı. Sarıkamış’ta şehit olan ecdadımız ayni zamanda Kafkasya ve Orta Asya'daki soydaşlarımızı esaretten kurtarmayı amaçlıyordu.

"Sarıkamış Harekatı, Rusların Akdeniz'e inme planlarını durdurmuştur!"

Rusların, sıcak denizlere inme hayali sadece Kars bölgesinde kalmayarak, diğer bölgelere de inme düşüncesi oluşmuştur. Bu hattı koruma ve Rusları durdurmak için Kafkas Cephesi'nin açıldığını söyleyebiliriz. 1. Dünya Savaşı başladığında, Osmanlı Devleti tam 7 cephede savaşmak durumunda kalmıştır. Bu kadar geniş bir coğrafyada savaşırken, elbette yetersizliklerin, eksikliklerin olması söz konusudur. Sarıkamış'ta da bu eksiklikleri görmemiz mümkün. O topraklarda donarak veya vurularak şehit olmuş askerlerimizin aslında neler çektiğini bilmek gerekir.

Askerlerimizin Sarıkamış’ta tek kurşun atmadan donarak olduğu iddialarının gerçeği yansıtmamaktadır, “Askerlerimiz Sarıkamış’a çarpışarak gitmiştir. Nitekim 30 bin Rus askeri de savaşta ölmüştür. Askerlerimizin bir kısmi da maalesef esir alınmış ve Hazar Denizi’ndeki Nardin Adası’nda ölüme terk edilmişlerdir.

ANZAKLAR’I ÖRNEK ALMALIYIZ

Uzak ve soğuktur bahanesiyle Sarıkamış şehitlerinin anma etkinliğine gelmeyenler Çanakkale’yi işkâl etmek için gelip şehit olan Anzaklar’ı Örnek almalıdır Çünkü Anzaklar uçakla 24 saat yolculuk yapıp geliyorlar. Bizler Türkiye’nin her yerinden uçakla Sarıkamış 2 saattir işte buda Türkiye”nin eksikliğidir.

ÜlKÜTEK olarak Enver Paşa ve tüm şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyoruz.

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!