Ana Menü
ENSAR KILIÇ'I ANIYORUZ PDF Yazdır e-Posta
operator1 tarafından yazıldı.   
Salı, 25 Eylül 2018 14:42

Devlet sanatçısı Ensar Kılıçı vefatının 8. yılında rahmet ve şükranla anıyoruz. Mekanı Cennet olsun.

Ensar Kılıç 1956 yılında Kars'ta dünyaya gelmişti. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nden mezun oldu. 1981 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak göreve başladı. 1987 yılında Mamak Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nu kurdu ve Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı. 1989-90 sezonunda bir yıllığına Almanya'ya gitti. 1991 yılında Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ile Türk Cumhuriyetlerine yapılan sanatsal ve kültürel toplantılara Kültür Bakanlığı adına katıldı.

1994 yılında Keçiören Belediyesi Şehir Tiyatrolarını kurdu. Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı. Çeşitli televizyon dizilerinde, sinema filmlerinde sanatçı ve yönetmen olarak çalıştı.


Görev aldığı ve yönettiği oyunlardan bazıları:

Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Acılı Toprak, Güneş ve Aslan, Kılıç ve Ney, Barbaros Hayrettin Paşa, Gecenin Kulları, Türkmen Düğünü, Eski Çarıklar, Taş Bademleri, Deli Dumrul, Geçmişten Günümüze, Ahşap Konaklar, Vatan Yahut Namık Kemal, Can Bebek, İbişin Rüyası, Utanç Dünyası, Benim Kocam Delidir, Pusuda, Öç .


1987-88 yılında Türkmen Düğünü adlı oyunla Yeni Düşünce Gazetesi'nin En İyi Yönetmen ödülünü, Kara Harb Okulu Hizmet ödülü, Başkurdistan Tuganlık Festivalinde Pusuda-Öç adlı oyunla Jüri Özel Ödülünü aldı. MHP'den Muş ve Kars milletvekili adayı oldu. 25 Eylül 2010 tarihinde Ankara'da vefat etti.

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!