Ana Menü
TÜRK KONSEYİ ZİRVESİ PDF Yazdır e-Posta
operator1 tarafından yazıldı.   
Salı, 04 Eylül 2018 11:50

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'ın ev sahipliğinde "Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi" Yapıldı.

Kırgızistan'ın ev sahipliğinde Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye'nin üye olduğu zirveye, Özbekistan "onur konuğu", Macaristan ise "gözlemci ülke" sıfatıyla katıldı.

Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi'nde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, , Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban hazır bulundu.

Ülkütek olarak Türk Konseyi Zirvesinin Türk Dünyasının birleşme ve dayanışma bütünleşmesine vesile olmasını diliyoruz. Emeği geçenleri kutluyoruz.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov tarafından konuk devlet başkanları karşılandı ve aile fotoğrafı çekimi yapıldı.

Erdoğan'a zirve esnasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik ediyor.

ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ MESAJLAR

Erdoğan burada yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

Ortak çabalarımızın eseri olan Türk Konseyi aynı zamanda müşterek bir idealin sembolüdür.

Yaşadıklarımız bize olduğu kadar dostlarımıza da FETÖ'yle mücadelede geç kalınmaması gerektiğini çok açık göstermiştir.

Bu yapı, bir dönem ülkemizde olduğu gibi dünyanın dört bir yanında eğitim kurumları üzerinden örgütlenmiştir.

Son dönemde uluslararası teamül, prensip, kuralların hoyratça ihlal edildiği dönemden geçtiğimizi üzüntüyle belirtmek isterim.

Uluslararası ticaretin dolara olan bağımlılığı, artık karşımıza bir engel olarak çıkmaya başladı.

Kendi para birimlerimizle ticaret yapılması seçeneği üzerinde yoğunlaşmayı öneriyoruz."ne katıldı. Erdoğan burada bir konuşma yaptı. Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Pazartesi günü Türk Konseyi'ne katılarak önemli kararlar alacağız' dedi" demişti.

Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı Basın Duyurusu

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Erlan Abdyldaev evsahipliğinde ve Türk Konseyi 6. Zirvesi çerçevesinde 2 Eylül 2018 tarihinde Bişkek’te düzenlenmiştir.

Toplantıya Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramiz Hasanov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasan iştirak etmiştir. Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó da toplantıya konuk olarak katılmıştır.

Büyükelçi Hasan, kendi görev süresi zarfında Türk Konseyi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, yürütülen projeler ve yapılan faaliyetler hakkında Dışişleri Bakanlarını bilgilendirmiş ve Türk Konseyi’nin dört yıllık faaliyet raporunu takdim etmiştir.

Türk Konseyi bünyesindeki Aksakallar Konseyi Kırgız Cumhuriyeti Üyesi Milli Yazar Beksultan Zhakiev’in yanısıra Konseyin ilişkili kurumları olan TÜRKPA’nın Genel Sekreteri Altynbek Mamaiusupov, TÜRKSOY’un Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Akademisi’nin Başkanı Prof. Dr. Darkhan Hıdırali ve Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın Başkanı Günay Afandiyeva Dışişleri Bakanları Konseyi’ne kurumlarının çalışmaları hakkında bilgi sunmuşlardır.

Sözkonusu toplantıda, Dışişleri Bakanları Türk Akademisi ve Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın çeşitli tamamlayıcı belgeleri ile Macaristan’ın Türk Akademisi’ne gözlemci üyeliğine ilişkin karar Dışişleri Bakanlarınca imzalanmıştır. Bununla birlikte, Bakanlar, toplantıda, 3 Eylül’de düzenlenecek Devlet Başkanları Konseyi’nde Üye Ülke Cumhurbaşkanlarınca imzalanacak ilgili belgeler ve Zirve Deklarasyonuna son şeklini vermişlerdir.

Toplantı sırasında Dışişleri Bakanları, Türk Dili Konuşan Ülkeler arasındaki mevcut işbirliğinin artarak devam etmesine yönelik atılacak adımları ele almıştır. Issık-Göl’de açılışı bu akşam gerçekleştirilecek Üçüncü Dünya Göçebe Oyunlarına ilişkin Kırgız tarafına başarılar dileyen Bakanlar, geleneksel sporların desteklenmesinin önemini vurgulamışlar ve gençlik alanında Sekratarya’nın verimli çalışmalarının devam etmesi yönünde görüş bildirmişlerdir. Türk Konseyi çatısı altında ulaştırma, ekonomi, ticaret ve turizm sahalarında mevcut işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine dikkat çeken Bakanlar, Konseyin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunu nezdinde gözlemcilik statüsü elde etmesine ilişkin çabalarının devam edeceğini belirtmişlerdir.

Bakanlar, bölgesel ve bölgeler arası işbirliğinin derinleştirilmesinin gerekliliğine vurgu yaparak, Türk Devletleriyle ortak kültürel ve tarihi bağları olan Macaristan ile Türk Konseyi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde kat edilen mesafeden memnuniyet duyduklarını ifade etmişlerdir. Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjártó, Türk Konseyi gibi şeffaf ve işbirliğine açık bir uluslararası örgüt ile yakın çalışmayı arzu ettiklerini belirtmiş ve bu çerçevede Konsey nezdinde gözlemcilik statüsü elde etme niyetlerini yinelemiştir.

Öte yandan, Bakanlar, görev süresi tamamlanan Genel Sekreter Büyükelçi Ramil Hasan’a çalışmaları için teşekkür etmiş ve yarınki Cumhurbaşkanları Konseyi Toplantısında ataması yapılacak yeni Genel Sekreter Büyükelçi Baghdad Amreyev’e başarılar dilemişlerdir.

Toplantının sonunda, Türk Konseyi Sekreteryası koordinasyonunda TRT Avaz tarafından hazırlanan Türk Konseyi Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi’nin Tanıtım Filminin ilk gösterimi yapılmıştır. Hatırlanacağı üzere Türk Konseyi Üye Ülkelerini ilk defa ortak bir turla birleştiren ve İpek Yolu üzerindeki zengin kültürel ve tarihi miraslarını Türk halklarına ve tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi Projesi 2018 yılında faaliyete geçmiştir. Bu çerçevede, toplantıda Bakanlar, sözkonusu projenin geldiği aşamaya yönelik memnuniyetlerini ifade etmiş ve projenin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için destek vermeye devam edeceklerini beyan etmişlerdir.

Türk Konseyinin İşbirliği Alanları

Türk Konseyi, benimsediği çalışma ilkeleri doğrultusunda, üye ülkeler arasında pek çok alanda mevcut olan ikili işbirliğini, kapsamlı işbirliği çerçevesinde çok taraflı hale dönüştürmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede, önce işbirliğinin önündeki mevcut ya da olabilecek engeller tespit edilmekte, müteakiben sözkonusu engellerin bertaraf edilebilmesi için girişimlerde bulunulmakta, işbirliğinin ilerletilmesi için gerekli adımlar atılmakta ve beraberinde ilave işbirliği alanları açılmaktadır. Bu itibarla, Türk Konseyi bünyesinde ele alınan tüm işbirliği alanlarında üye ülke uzmanlarından oluşan bir çalışma grubu tesis edilmiştir. Çalışmaların hepsi bir belgeye bağlanmakta, belgelerdeki uygulamaya yönelik hususlar itinayla takip edilmektedir. Çalışmalar tek elden yürütülmekte ve ilave yapılar kurulmasından imtina edilmektedir.

Siyasi İşbirliği

Üye ülke Dışişleri Bakanları Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında mutaden düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi toplantıları vesilesiyle düzenli olarak biraraya gelmektedir. Bununla birlikte, sözkonusu Bakanlar gündemdeki konuları değerlendirmek üzere çeşitli vesilelerle ilave toplantılar gerçekleştirmektedir. Bu çerçevede, 2011, 2012 ve 2013 Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısı marjında New York’ta ve 2013 Şubat ayında 12. İslam Zirvesi Konferansı marjında Kahire’de gayrı resmi Dışişleri Bakanları toplantıları düzenlenmiştir.

Ekonomik İşbirliği

Türk Konseyi, üye ülkelerin birbirleriyle ve dünya ile olan ekonomik entegrasyonuna büyük önem atfetmektedir. Üye ülkeler arasındaki ilişkilerin özünün karşılıklı yarar esasına dayanan ekonomik işbirliğinde yattığı düşünülmektedir. Bu bağlamda, “Ekonomik İşbirliği” temasıyla gerçekleştirilen ilk Türk Konseyi Zirvesi, üye ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğine verilen önemin somut bir göstergesi olmuştur.

Gümrük ve Ulaştırma İşbirliği

Türk Konseyi, üye ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari faaliyetlerin ilerletilmesi amacıyla gümrük ve ulaştırma alanında var olan işbirliğinin daha da derinleştirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu itibarla, sözkonusu iki işbirliği sahasında ilgili Bakanlar ve kurulan Çalışma Grupları aracılığıyla birçok toplantı gerçekleştirilmiştir.

Kültür, Eğitim ve Bilim İşbirliği

Türk devletleri arasındaki ortak kültür, dil ve tarih birliği Türk Konseyi’nde tecessüm eden işbirliğinin sacayağını oluşturmaktadır. Bu hususiyet Türk Konseyi’ni diğer bölgesel işbirliği mekanizmalarından farklı kılmaktadır. Türk Konseyi İkinci Zirvesi’nin “Eğitim, Bilim ve Kültürel İşbirliği” konusuna hasredilmiş olması bu durumun somut bir göstergesidir. Anılan Zirve öncesinde gerçekleştirilen Kültür Bakanları Birinci Toplantısında, Türk Yazarlar Birliği ve Türk Sinemacılar Birliği’nin kurulması yolunda karar alınmıştır.

Diaspora İşbirliği

Üye ülkelerin imajının uluslararası arenada iyileştirilmesi ve halklarımızın yaşadığı ülkelerdeki kamuoyu üzerinde tesir gücüne sahip olunabilmesi hedefine yönelik çalışmalar yürütülmesi Türk Konseyi’nin temel amaçları arasındadır. Bu çerçevede, diasporalarımız arasında gerçekleştirilecek işbirliğinin kapsam ve niteliğini ele almak üzere bugüne kadar ikisi Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kuruluş Başkanları düzeyinde; ikisi Çalışma Grubu düzeyinde dört toplantı gerçekleştirilmiştir. Mayıs 2013’de Ankara’da düzenlenen Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kuruluş Başkanları İkinci Toplantısında “Türk Konseyi Türkdildeş Diasporalar Ortak Eylem Stratejisi” kabul edilmiştir.

Turizm İşbirliği

Üye ülkelerin sahip olduğu turizm potansiyelinin, devletler arasında oluşturulmaya çalışılan çok boyutlu ve derinlikli işbirliği sürecinde ayrıcalıklı bir yere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle, üye ülke Devlet Başkanları Gebele’de gerçekleştirilen Türk Konseyi Üçüncü Zirvesinde, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek bir Dördüncü Zirvenin "Turizm İşbirliği" temasıyla hayata geçirilmesi talimatını vermişlerdir.

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!