Ana Menü
KERKÜK’TE KÜRT BAYRAĞI KARARINA TEPKİ PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 20 Mart 2017 09:06

Barzani’nin Türkiye’ye yaptığı ziyarette asılan Kürt bayrağından yüz bulan Kerkük Valisi Necmettin Ömer Kerim’in Kerkük’te devlet binalarına Bölgesel Kürt yönetiminin bayraklarının asılması kararına Türkmenler tepki gösterdi.

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı milletvekili Erşat Salihi, Kerkük Valisi Necmettin Ömer Kerim’in Kerkük’te devlet dairelerine Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması kararını bir kez daha reddetti.

Salihi, Kerkük valisinin devlet dairelerinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması kararının hayata geçmesi durumunda, tüm Türkmenleri evlerine Türkmen bayrakları asmaya çağırdı.

Ülkütek olarak Türkmen kenti olarak bilinen Kerkük’te, Kerkük Valisi’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının devlet dairelerine   asılması kararını kınıyoruz. Dışişleri Bakanlığından bu konuda gerekli girişimleri yaparak Türkmenlerin haklarını savunmasını bekliyoruz.

 

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı milletvekili Erşat Salihi Kerkük’teki krizlerle ilgili herhangi bir tutum sergilemeyen Bağdat’taki merkezi hükümeti de sert bir şekilde eleştirdi ve şöyle devam etti:

Bir kaç gündür Kerkük Valisi Kerkük’te bir bayrak krizi yaşatıyor ve bunu da bilerek yaşatıyor çünkü kendi partisinin içerisinde sıkıntı var o sıkıntıyı bizim sahamıza katmak için bunları yarattı.

Salihi Valinin bağlı olduğu partideki iç sorunları nakletmek için Kerkük’te bayrak krizini bilerek büyütmek istediğini belirtti.

Irak Türkmen Cephesi olarak, siyasi partiler olarak, Türkmen milleti olarak Kürdistan bayrağının karşısında değildik. Erbil, Süleymaniye, Duhok’ta çok normaldi ama emri vaki siyasetiyle bunu yapılması yanlış bir adımdır.

Kerkük şimdiye kadar Kürt bölgesi içine girmediği için bu yapılan adım yanlıştır. Memlekette büyük bir olay yaratmak isteniyor, Erbil, Süleymaniye, Duhok’takiler 6 7 aydır maaşlarını alamıyorlar.

Kerkük’te kesinlikle bir istikrar, kardeşlik var ve bunu bozmak isteyenler var. Kerkük halkının bu durumda gözü açık olsun.

Salihi Kerkük Valisi’nin şehirdeki devlet dairelerine Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması kararıyla ilgili hiçbir ses çıkarmayan bazı Türkmen yetkilileri de eleştirdi ve cevap vermelerini istedi. Salihi, Kerkük’teki krizlerle ilgili herhangi bir tutum sergilemeyen Bağdat’taki Merkezi Hükümeti de sert bir şekilde eleştirdi.

Salihi, Kerkük valisinin devlet dairelerinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması kararının hayata geçmesi durumunda, tüm Türkmenleri evlerine Türkmen bayrakları asmaya çağırdı.

Başkent Bağdat’ta Parlamento Binası’nda basın toplantısı düzenleyen Türkmen milletvekilleri Kerkük Valisi’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının Kerkük’te devlet dairelerinde asılması yönündeki kararını sert bir dille eleştirdiler.

Basın toplantısında açıklama yapan Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Milletvekili Erşat Salihi, Anayasanın 40. madde uyarınca Kerkük’ün anlaşmazlıklı bölge olduğunu ifade etti.

Kerkük’ün Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne değil Merkezi Hükümet’e bağlı olduğunu kaydeden Salihi, Anayasanın 23. maddeye göre seçimler yapılana kadar Kerkük’te durumun olduğu gibi kalmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Irak Anayasası’nın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı illeri açıkca belirttiğini kaydeden Salihi, Merkezi Hükümet’in Kerkük’teki petrol, ekonomi ve güvenlikten uzaklaşmasının ardından oldubitti politikasının uygulandığını belirtti.

Türkmen milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile bir araya gelerek kendisiyle Kerkük ve Tuzhurmatu’da meydana gelen tüm anayasal ihlalleri konuştuklarını ifade eden Salihi, Türkmen milletvekillerinin Ulusal İttifak Başkanı Ammar El Hekimi de ziyaret ederek kendisini Kerkük ve Türkmen bölgelerinde olup bitenler hakkında ayrıntılı bilgi verdiğini söyledi.

Öte yandan Irak Türkmen Cephesi Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Hasan Turan, bu anayasa ihlallerine karşı Başbakan Haydar El İbadi’yi göreve çağırdı ve şöyle devam etti:

Türkmen milletvekilleri olarak imza topladık ve Başbakan Haydar El İbadi’ye bir metin yazdık. Sayın Vali beyin yaptığı bu çıkarttığı emir Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kamu daireleri üzerinde bayrak asmaları yanlıştır, anayasayai kanunlara aykırıdır ve biz hiç bir şekilde bunu kabul etmeyeceğiz. Sayın Başbakandan net ve açık bir şekilde açıklama bekliyoruz, bu konuda bizi aydınlatsın. Biz Türkmenler olarak bu olayı ne bugün ne de yarın asla kabul etmeyeceğiz.

Kerkük.net

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 20 Mart 2017 09:15
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!