Ana Menü
TURAN YAZGAN YÂD EDİLECEK PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 23 Kasım 2016 07:05

Türk kültürünün araştırılması, geliştirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük emeği olan Prof. Dr. Turan Yazgan vefatının 4. yılında, 3 Aralık Cumartesi günü 14.00’te İstanbul’da İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde yâd edilecektir. Anma programında, Turan Yazgan belgeseli sunumu, “Göz Açtırmayan Boran “ Romanının tanıtımı, Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülünün Takdimi, Azerin Konseri ve kitap imza töreni yer alacaktır.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (TDAV)’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü katkılarıyla düzenleyeceği “Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programı’na Türk Dünyasından da katılım gerçekleşecektir.

 

 

TÜRK DÜNYASININ KIYMETLİ HOCASI

Hayatını Türk dünyasına adayan değerli akademisyen Turan Yazgan, Isparta’nın Eğirdir ilçesinde 1938 yılında doğdu. 1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi dereceyle bitirdi. Turan Yazgan, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni tamamladı. İmar ve İskan Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yapan Yazgan, 1963 yılında İtalya’ya “Güney İtalya Bölge Planlaması” konusunda staj yapmak üzere gitti. 1966 yılında İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1967 yılında doktorasını tamamlayan Yazgan, 1971 yılında ise doçent oldu. 1977 ve 1978 yıllarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planı’nın Genel Koordinatörlüğü görevini üstlendi. 1979 yılında İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite senato üyeliği, üniversite yönetim kurulu üyeliği ve anabilim dalı başkanlığı yaptı. Türkiye’de ve Türk dünyasındaki hizmetleri nedeniyle 200’den fazla plaketle ödüllendirilen Turan Yazgan’ın, ayrıca yurtiçi ve yurtdışındaki pek çok üniversiteden verilmiş fahri doktora unvanları da bulunuyor. 1980 yılında Prof. Dr. Turan Yazgan, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nı kurdu.

Türk kültürünün araştırılması, geliştirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük emeği olan Prof. Dr. Turan Yazgan vefatının 4. Yılında rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanı Cennet olsun ÜLKÜTEK

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 28 Kasım 2016 09:02
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!