Ana Menü
KIRIM TÜRKLERİ MİTİNG DÜZENLİYOR PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 11 Mayıs 2016 08:06

Kırım Türklerinin sürgününün 72. yılı münasebetiyle Kırım Türklerine yapılan büyük sürgünü unutmamak için, Rusya tarafından Kırım Tatar Millî Meclisi’ne getirilen yasağı protesto etmek için, 14 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanında saat: 13,00 da ,Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun organizasyonu ile Kırım Tatar Sürgünü ’nün 72. Yılı Matem Mitingi düzenlenecektir.

Bundan 72 yıl önce 18 Mayıs 1944'te Kırım Türkleri, binlerce yıldır yaşadıkları vatan toprağından sürüldüler. Türk Yurtlarını işgal edip sömüren Kızıl Emperyalizm, Kafkaslardan Ahıska ve Karaçay-Malkar Türklerini sürdüğü gibi Kırım Türkeri’ni de topluca Sibirya'ya, Türkistan'a sürerek çeşitli bölgelere dağıtmışlardır. Göçerenlerin yarısından fazlası göç esnasındaki yetersiz koşullar, salgın hastalıklar ve ağır kışları yüzünden şehit olmuşlardır.

 

Stalin, öldürdüğü zulüm ve işkence ettiği yetmiyormuş gibi Kırım Türkeri’ni yurdundan vatanından etmiştir.

Yıllarca öz yurtlarından ayrı bırakılan Kırım Türklerine, ancak Stalin'in ölümünden sonra 1957 yılında Kruşçev tarafından alınan bir kararla vatanlarına dönme izni verilmiştir. Ancak bu izin tam manasıyla uygulananmış, Sovyet Rejimi dönmek isteyen Kırım Türkeri’ne her türlü güçlüğü engeli çıkartarak, Soydaşlarımızın Ana Vatanlarına dönüşlerine izin vermeme politikası gütmüştür.

Mustafa Cemil Kırım oğlu önderliğine örgütlenen Kırım Türklerinin Ana Vatanlarına dönüş mücadelesi yıllarca sürmüştür. Bu esnada pek çok Kırım Türk'ü başta Mustafa Cemil Kırımoğlu olmak üzere tutuklanmış, çalışma kamplarına atılmış, işkence görmüş ve aileleriyle birlikte Devlet tarafından pek çok baskılara uğramışlardır.

Uzun bir mücadeleden sonra Kırım Türkleri 1990'ların başlarından itibaren Kırım’a geri dönmeye başlamışlardır. Ancak nüfuslarının yarısı Özbekistan'da kalmıştır. Yani Kırım 'a ancak % 50'si dönebilmiştir. Dönenlerin ise pek çok sıkıntısı olmuştur. Yıllar önce kendilerine ait olan her şey yağmacı Slav sürüleri tarafından el konulmuştur. Konut sıkıntısı, işsizlik vb. problemlerin yanında Rusların Kırım’ı tekrar işgal etmeleriyle Kırım Tatar Meclisine yasaklama getirilmiş, Rus Irkçılarının sistematik saldırıları da soydaşlarımızın çektiği sıkıntıları arttırmıştır.

Dünyada her Türk'ün çektiği acılara her Türk duyarlı olmalıdır. Kırım'da olduğu gibi Türk Dünyasında hala düşmanlarımızın işgali altında olan Vatanlarımız mevcuttur. Türkiye Türklerinin ve Türkçülerin görevi tüm Türklere sahip çıkmaktır.

Bu vesileyle Kırım sürgünü esnasında şehit olan tüm Kırımlı soydaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz. Aziz Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Kırım Türk’tür ve de sonsuza dek Türk'ün kalacaktır!

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 11 Mayıs 2016 08:41
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!