Ana Menü
ÜLKÜCÜLER TÜRKMENLER İÇİN AYAKTA PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 23 Kasım 2015 11:41

Rusya’nın Suriye’de Yüzyıllardır kendi topraklarında yaşayan Bayırbucak Türkmenlerine yönelik soykırıma varan saldırılarını ÜLKÜTEK olarak şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin bu saldırıları durdurmak için her türlü önlemi alarak Türkmen kardeşlerimize gerekli yardımı acilen yapmasını istiyoruz.

Türkmen bölgesine yapılan saldırılar başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Ülkücüler tarafından yurt genelinde protesto edildi.

 

 

 

Suriye'nin Türkmen Dağı bölgesine yönelik Esad yönetimi ve Rusya tarafından ortak sürdürülen operasyonu protesto etmek isteyen ülkücüler, gece saatlerinde Ankara Çankaya Karyağdı Sokak'ta bulunan Rusya Büyükelçiliği önünde toplandı. Atatürk Bulvarı'ndan Karyağdı Sokak'a kadar yürüyen protestocu gruba Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz da eşlik etti.

Elçiliğe yakın bir nokta duran grup, attıkları sloganlar sonrasında basın açıklamasına geçti. Burada konuya ilgili basın açıklaması yapan Kılavuz, "Canımız kanımız, öz kardeşlerimiz, Türkmen kardeşlerimiz Irak'ta Suriye'de maalesef uzun bir süredir vahşetle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu manada gün geçtikçe soydaşlarımız alçakça, namussuzca, şerefsizce şehit edilmektedir.

Özellikle son günlerde Suriye'nin Türkmen Dağı bölgesinde mücadele veren yiğit soydaşlarımız havadan katil Rusya tarafından bombalanaraktan şehit edilmekte, karadan ise maalesef İran ve Suriye tarafından soydaşlarımız bombalarla ağır bir kuşatma ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu manada soydaşlarımızın yanında her zaman olmayı ülkücülüğümüz ve Türk milliyetçiliğimizin esaslarından saymışız.

Bu Türkiye'nin her bir ilinde, ilçesinde Türkmen soydaşlarımız için saat 21.00 itibariyle katil Rusya'yı, katil Esad'ı ve katil İran'ı protesto etmek amacıyla şehir meydanlarında, ilçe meydanlarında hukuksal olarak demokratik hakkımızı ortaya koymaktayız. Bugün sonrasında Türkiye'de özellikle Türkmen Dağı'ndaki soydaşlarımız için 10 günlük zaman zarfı içeresinde yardım kampanyamız bugün itibariyle başlamıştır. Soydaşlarımıza her türlü yardımı toparlayıp şimdiye kadar 1 milyonun üzerindeki yapmış olduğumuz yardımı Allah'ın izniyle çok daha fazlasıyla ortaya koyacağız" ifadelerine yer verdi.

 Toplanan kalabalık, basın açıklaması sonrasında dağılırken, Çevik Kuvvet ekipleri de büyükelçiliğin yakınında TOMA'lar eşliğinde güvenlik önlemi aldı. Grup, geldikleri yere tekrar sloganlar atarak geri döndü. 

  İSTANBUL

İstanbul Ülkü Ocakları'na üye bir grup da,önceki gece  saat 23.30 sıralarında İstiklal Caddesi üzerinde toplandı. Rus ve Suriye rejim güçlerinin Türkmenler'in yaşadığı Türkmen Dağı bölgesine yönelik saldırılarını protesto eden grup, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu önüne kadar yürüdü.

Grup, yürüyüş sırasında sık sık  tekbir getirdi. Çevik Kuvvet ekipleri de eylem sırasında konsolosluk önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, yaptığı basın açıklamasında, Türkmen Dağı bölgesine yönelik saldırılara tepki gösterdi. Rusya, İran ve Çin'in Suriye rejimiyle birlikte Türkmen bölgesinde büyük bir katliam yaptığını belirten Yıldırım, saldırıların savaş suçu olduğunu söyledi. Türkmenler'in soykırıma maruz kaldığını ifade eden Yıldırım, dünyanın bu soykırıma seyirci kaldığını dile getirdi. Yıldırım, Türk hükümetinin Türkmenler'e her türlü yardımda bulunması gerektiğinin altını çizdi. Yıldırım, aksi takdirde Türkmenler'in boşalttığı bölgelere PKK terör örgütünün yerleşeceğini  vurguladı.

Eylem, okunan Kur'an-ı Kerim ve yapılan duaların ardından sona erdi.  

ELAZIĞ

Elazığ'da Ülkü Ocakları üyeleri de, Suriye'nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik saldırıları protesto etti.

 Öğretmenevi önünde toplanan grup, Esad aleyhine slogan atarak, Suriye'de Esad rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılara tepki gösterdi.

 Grup adına açıklama yapan Ülkü Ocakları Elazığ İl Başkanı Fatih Murat Taşkın, Türkmenler'e karşı Suriye'de sürdürülen saldırıların artık tahammül edilemez hale geldiğini belirterek, "Biz namaza durduğumuz zaman önümüzü kıbleye çevirip, sırtımızı Türkiyeli gardaşlarımıza yaslarız" dedi.

Türkmenlere karşı Rusya'nın ve Esad rejiminin Suriye'de başlattığı saldırıların bir an önce durdurulması gerektiğini vurgulayan Taşkın, şunları kaydetti:

"Türkmenlere karşı başlatılan bu saldırılar planlı bir şekilde yürütülmekte ve bütün dünya bu vahşete sessiz kalmaktadır. 'Yurt verilmez düşmana' düsturu ile yurdunu terk etmeyen Türkmen kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu ve gerekirse Suriye'ye kadar gideceğimizi haykırıyoruz."

ANTALYA

 Antalya'da Ülkü Ocakları üyeleri de, Suriye'nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik saldırıları protesto etti.

Saat Kulesi önünde toplanan grup, Rusya aleyhine slogan atarak, Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılara tepki gösterdi. Taşıdıkları pankart ve dövizlerle Karaalioğlu Parkı'ndaki Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu'na yürüyen grup, polis tarafından binanın yaklaşık 50 metre gerisinde durduruldu.

Burada grup adına açıklama yapan Ülkü Ocakları İl Başkanı Emrah Taşkın, Türkmenler'in maruz kaldığı mezalimi kınamak için bir araya geldiklerini belirtti. Suriye ve Rusya birliklerinin Bayırbucak Türkmenleri'ne saldırı düzenlediğini kaydeden Taşkın, "Bayırbucak Türkmenleri'ne sivil, çocuk, kadın, yaşlı, genç demeden bir saldırı, katliam düzenlenmeye başlandı. Soydaşlarımız ne yazık ki dünyanın her yerinde olduğu gibi yine zulme maruz kalmaya başladı" dedi.

"Türk'ün çilesine ortak olmaya ve derdiyle dertlenmeye baş koyduk" ifadesini kullanan Taşkın, şöyle konuştu: "Sözlerimiz, çığlıklarımız, haykırışlarımız dikkate alınmazsa, binlerle milyonlarla sokaklara dökülecek, gerekirse Bayırbucak Türklerinin yanında savaşmaya cepheye gideceğiz. Allah nasip ederse onlar için, onlar uğruna, onlarla omuz omuza şehit olacağız. Türk devletinin yöneticilerini de buradan uyarıyoruz. Artık kınamayı bıraksınlar, gereği neyse onu yapsınlar."

Açıklamanın ardından İstiklal Marşı'nı okuyan ve slogan atan grup, olaysız dağıldı

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!