Ana Menü
ZAMANE ANKETLERİ PDF Yazdır e-Posta
Salı, 11 Şubat 2014 09:44

 

Herkesin malumudur AKP ne zaman ülkeye zarar verecek bir tavır içinde bulunsa oy kaybettiği aklıselim insanlarca gündeme getirilir. Hemen peşi sıra çok sayıda anket sonucu yandaş medyada yer alarak AKP’nin oyunun arttığı ve özellikle MHP’nin baraj sorunu olduğu vurgulanırdı. Kafası çalışan herkesin beklentisi özellikle bu gibi ortamlarda MHP’nin oy oranının artması gerektiğiydi. 17 Aralıkta Bakan çocuklarının da içinde olduğu rüşvet ve yolsuzluk operasyonu başladı. Dünyanın başka bir ülkesinde bu olsaydı o iktidar mensupları o gün istifa ederdi. Bizde olay pişkinliğe vuruldu. Bir müddet sonra yine benzer şeyler yaşandı ve yandaş basında bazı anket sonuçları yayınlandı. İşte yine böyle bir ortamda daha önce olmayan bir şey oldu Cihan Veri Toplama Araştırma Servisi’nin Zaman gazetesinde yayınlanan Toplumsal Gündem Araştırması anketinde,toplumda hükümet  politikaları ve siyasi tercihlerde ciddi kırılmaların yaşandığını gösteriyordu.

 

Anket sonuçları Başbakan Erdoğan’ın ‘AK Parti’nin yerel seçimlerde alacağı oy oranı yüzde 50’lerde’ söylemini çürütüyor. Zira, anket sonuçlarına göre yerel seçimlerde ilk tercihlere göre AK Parti (36,4), CHP (28,8), MHP (20,5), BDP (7,4) oy alıyor. Genel seçim tahminlerine göre, Büyük Birlik Partisi yüzde 4,1, Saadet Partisi yüzde 2 oranında oy alıyor.

 

Bu ankete göre seçmenin yaklaşık yüzde 60’ı, hükümetin ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘darbe’ söylemlerinin aksine, ‘17 Aralık bir rüşvet ve yolsuzluk operasyonudur.’ diyor.

Bakan çocuklarının tutuklanmasını doğru bulan ve destekleyenlerin oranı yüzde 81. Tutuklamalara karşı olanların oranı ise yüzde 8,8. Yolsuzluk yaptığı iddia edilen bakanların istifa etmesine yüzde 78,1’lik bir destek var. ‘Bakanların istifasına karşıyım.’ diyenler ise yüzde 10,8. Savcılara baskı, HSYK yetkilerinin kısıtlanması ve Adli Kolluk Yönetmeliği ile yargıya müdahale edilmesine net bir şekilde karşı olanlar yüzde 62,3. Yüzde 62’lik bir çoğunluk ise emniyetteki tasfiyelere ve görevden almalara karşı. Seçmenlerin yüzde 65,7’si dershanelerin kanun zoruyla kapatılmak istenmesini yanlış buluyor.

Cumhurbaşkanlığı için Erdoğan’ın oy oranı ise yüzde 17,5’lerde. Sonuçlara göre, Erdoğan’a verilen destek hızla eriyor.

17 Aralık için “Yargı ve Emniyet güçlerinin cesaretle ortaya çıkardığı bir yolsuzluk operasyonudur” yüzde 59,3’lük oranla ilk sırada yer alırken, AK Parti ile Cemaat arasında bir güç mücadelesi olduğu görüşü yüzde 39,1’lik oranla ikinci sırada yer aldı.

Ama bu anket sonuçlarını daha önemli hale getiren olay AKP Cemaat savaşındaki kaset sızdırmalarına bu kez Bilal Erdoğan, Fatih Altaylı ve Fatih Saraç'ın konuşmalarının basında yer almasıydı.Basında yer alan haberlerde.

Konuşmalarda Konsensüs Araştırma Şirketi'nin Habertürk için yaptığı anket, yayınlanmadan önce Fatih Saraç tarafından Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunuluyor. Fatih Saraç'ı Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı arıyor.

Fatih Altaylı BDP oylarının ankette düşük göründüğünü, MHP oylarından alınacak 3 puanın BDP oylarına yazılabileceğini söylüyor. Konuyu Bilal Erdoğan'a telefonda anlatan Fatih Saraç, Bilal Erdoğan'ın da Başbakan'a bu teklifi iletmesini istiyor.

Oyların kaydırılarak anket üzerinde manipülasyon yapılmasına karar verilerek Fatih Saraç anketin yayınlanması için Fatih Altaylı'yı bilgilendiriyor.

Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti önce havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. O gün yapılan basın toplantısında Habertürk muhabiri Zaman Gazetesi'nde yayınlanan AKP'nin yüzde 36'larda olduğu anketi sormuştu.

Başbakan Erdoğan da cebinden anket çıkarmış, bu anketin KONDA'ya ait olduğunu söylemiş ve oylarının yüzde 47'ler civarında olduğunu belirtmişti.

Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır CNN Türk'te yaptığı açıklamada "KONDA'nın 2011'den beri açıkladığı herhangi bir anket yoktur. 26 aydır ortalıkta dolaşan anket rakamlarının hiçbirisi KONDA açıklaması değildir" şeklinde açıklama yaparak anket sonuçlarını yalanlıyordu.

Geçmiş dönemde yaşananları irdelediğimizde; anket sonuçları ile oynanarak, Türk Milletinin iradesine ve sağduyusuna hakaret edildiği görülmektedir. Türk Milleti bu anketlerle yönlendirilerek umutsuzluk ortamını yaratılarak iktidarın alternatifi olmadığı algısı yaratılmaya çalışılmıştır. Anket firmalarına para, ihale, şantaj, tehdit ve akla hayale gelmeyecek vaatlerle düzmece anketlerin nasıl yapıldığı aklı ve insafı olan herkes tarafından görülmelidir. Bu anket sonuçlarında özellikle MHP’nin oyunun düşürülmesi manidardır. Çünkü MHP Türkiye de seçmenin ikinci tercihinde en yüksek tercihe sahip partidir ve iktidarın gerçek alternatifidir.

Son Güncelleme: Salı, 11 Şubat 2014 10:13
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!