Ana Menü
MADEN OCAĞINI SU BASTI PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 30 Ekim 2014 09:58

Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesinde bulunan özel bir kömür ocağında, 28 Ekim 2014 günü öğle vardiyası sırasında kaza meydana geldi. Maden çıkarma çalışmaları sırasında 375 metrede meydana gelen su baskını sonucu işçilerin bulunduğu bölgenin 50 metresini su doldurdu.

Yaşanan facianın üzerinden iki gün geçmesine rağmen ocakta kalan 18 işçiye ulaşılamadı. Ocağa dolan binlerce ton suyun kaynağı konusunda henüz net bir açıklama yapılamazken, olay anı ve öncesinde de büyük ihmaller yaşandığı iddia ediliyor. İşletmenin denetimiyle ilgili ihmallerin yanı sıra hazırlanan raporlardaki uyarılar hiç dikkate alınmamış.

Madende çalışan işçilerden biri ocakta 2 yıl önce de  benzer bir kazanın yaşandığını, o dönem suyun 22 günde boşaltıldığını söyledi.

 

 

Bacalardan su sızıntısı gelmeye başlayınca vardiyadaki 26 işçiden 8’i  ocaktan çıktı. Sızıntıdan kısa bir süre sonra ise ani bir su baskını olunca 18 işçi mahsur kaldı. Yetkililer yeraltındaki madencilerin maskeleri ve oksijen kaynakları ancak 2 saat yetecek kapasitede olduğunu ve 18 işçinin hayatta kalma ihtimalinin zayıf olduğunu belirttiler. Ancak, kazanın meydana geldiği bölgede tersine bir galeri olduğunu ve oraya kaçtılarsa 18 işçinin kurtulma şansının olabileceğini söylediler.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi. Bölgeye 200’ün üzerinde kurtarma personeli yönlendirildiği öğrenildi. Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan 20 kişilik ekip de işçilerin kurtarılma çalışmalarına katılmak için Zonguldak’tan yola çıktı. TSK’dan yapılan açıklamada da 2 komando timi ile 2 uçak ve helikopteri çalışmalara destek vermek için olay yerine sevk edildiği bildirildi. Olayı duyarak çevredeki maden ocaklarından gelen işçiler ve vatandaşlar da kurtarma çalışmalarına destek verdi. Madenden su boşaltma çalışmaları, 3 koldan sürdürüldü.

Kaza bölgesinde ortaya atılan bir başka iddia ise su baskının yandaki madenden geldiği yönünde. İddiaya göre, iş makinaları yan taraftaki kapalı madenin duvarına zarar verdi. Bir süredir kapalı olan madende biriken sular kazanın meydana geldiği madene hücum etti. Bu arada, madenden çıkartılan 1 işçi Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İşçinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Söz konusu maden ocağınının, torba yasanın yürürlüğe girmesinin ardından kapatıldığı öğrenildi. Ocağın 15 gün önce yeniden üretime başladığı belirtildi.

TEMA’nın geçen yıl bölge için hazırladığı raporda yer alan, “Madencilik faaliyeti başlamadan yeraltı suyunun tahliyesi gerekir.” uyarısı görmezden gelindi.

Ermenek'te madene su baskını sonrasında işçilere hâlâ ulaşılamamasının yanında işletmedeki bir dizi ihmal yine gündemde. Madende çalışan işçilerin basına anlattığı  ihmal iddaları özetle şöyle:

AYNI OCAKTA 2 YIL ÖNCE DE BENZER OLAYLAR YAŞANDI

Aynı ocakta 2 yıl önce de benzer kazanın yaşandığını söyledi. İşçi, “2012 yılında da patlama yaşandı. Yine böyle ağzına kadar su doldu. O dönem suyu 22 günde boşaltabildiler.

İKİ HAFTA ÖNCE DURDURULAN ÇALIŞMALAR, ‘SIZINTI GEÇTİ’ DİYE YENİDEN BAŞLADI:

 Patlama riski olan yerin 2 hafta önce faaliyeti durduruldu, fakat madende çalışmalar devam etti. 2 gün önce baca tekrar faaliyete açıldı. Önünü kapatma veya suyu çekmek gibi bir önlem alınmadı. İddiaya göre, 1 hafta önce işçiler şefe bildirdi fakat hiçbir adım atılmadı.

ÖĞLE YEMEĞİ YERALTINDA YENDİ:

 Kömür İşletmeleri'nde çalışan işçiler, bir hafta öncesine kadar öğle yemeklerini dışarıda yiyordu. Ancak, Soma olayından sonra çıkan yeni kanun ile işverenler, maaş zamları sonrası yeni uygulamalara geçti. Bu çerçevede şimdiye kadar dışarıda yenilen öğle yemekleri, yer altında yenmeye başlandı. Şirket, öğle yemeklerini de artık işçinin sırtına yükledi.

ESKİ MADEN HARİTALARI VE RİSKLERİ DİKKATE ALINMADI:

Maden işleri iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde” Eski çalışma yerleri,ocak içinde veya çevresinde su bulunması muhtemel tabakalar,faylar ve su kaynakları gibi doğal ve arizi su birikintilerinin durumu,genişliği ve derinliğiyle ilgili bütün bilgiler, ayrıntılı olarak imalat haritasına işlenir”.  Yine aynı yönetmelikte “İşletmenin yer altı ve yerüstü çalışmalarında suların meydana getireceği tehlikelere karşı gerekli sağlık ve güvenlik tedbirleri alınır. Denilmektedir. Basına işçilerin verdiği ifadelerdeki iddialar ise:

“Eski maden ocaklarının haritalarının takip edilmemesi büyük bir ihmal olarak değerlendiriliyor. Eski kömür madenleri tarafından boşaltılan galeriler su ile dolduruldu. Yeni maden ocakları bu eski haritaları takip etmedi

Su tehlikesi olan yerler daha önceden tedbir alınıp sondaj yöntemi ile boşaltılabilirdi. Gerekli sondajlar yapılmadı. Madenin teknik sorumluları yeterli zamanı vererek bu sorunları çözemediler “şeklindedir.

Ülkütek olarak kazada yaralanan işçilerimize acil şifalar diliyoruz ve işçilerimizin sağ olarak kurtarılmasını dualarımızla temenni ediyoruz. 

 

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!