Ana Menü
ENERJİDE YENİ ROTA... PDF Yazdır e-Posta
ulku2 tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 26 Haziran 2013 13:40

Nabucco'da oyun bitti yeni rota Balkanlar
Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi resmen sona erdi. Nabucco’dan geçecek gazı temin edecek olan Şahdeniz Konsorsiyumu’nun Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) üzerinde mutabık kaldıkları öğrenildi.
Vatan’ın Enerji Bakanlığı ve Şahdeniz Konsorsiyumu kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Hazar doğalgazının yeni rotası belli oldu. Hazar Denizi’nden çıkarılan doğalgazı Avrupa içlerine hangi güzergah üzerinden taşınacağına dair tartışmalar sona erdi. Azeriler, İngilizler, Norveçliler ve Türkler yeni hattın Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya üzerinden taşınmasına karar verdi.
Buna göre inşaatına önümüzdeki yıl başlanacak olan Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gazı Avrupa’nın güneyinden satacak. Nabucco Projesi’nde ise gazın Bulgaristan üzerinden Romanya, Macaristan ve Avusturya’ya taşınması öngörülüyordu. 1320 kilometrelik bu hat ile yılda 20 milyar metreküp doğalgaz Orta Avrupa’ya taşınacaktı.
TAP Projesi’nin Nabucco’ya göre 450 kilometre daha kısa olacağını dile getiren uzamanlar, “Boru hattı yanı zamanda Bosna- Hersek, Hırvatistan, Slovenya ve Karadağ ile de bağlantı anlaşması var. Bu yüzden Türkiye açısından da önemli bir avantaj sağlayacak” değerlendirmesini yaptı.
Yeni boru hattından ilk yıl 10 milyar metreküp doğalgaz taşınması bekleniyor. Ancak ilave yatırımlarla bu rakamın yıllık 20 milyar metreküpe kadar çıkması mümkün. Vatan

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!