Ana Menü
TÜRKİYE GAZ ÜSTÜNDE PDF Yazdır e-Posta
ulku2 tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 05 Mayıs 2012 11:59

16 milyar metreküplük gaz anlaşmasına köprü olacağız

Azerbaycan Türkiye 16 milyar metreküp gaz enerji koridoru enerji merkez üssü. Doğu ile Batı arasında enerji koridoru ve enerji merkez üssü olmayı hedefleyen Türkiye, bu yönde ilk somut anlaşmanın son aşamasında.Türkiye ile Azerbaycan arasında doğalgaz satışı ve Azeri gazının Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçişini sağlamak amacıyla 25 Ekim’de İzmir’de imzalanan anlaşma onay için Meclis’e geldi. Bugün gazetesinin haberine göre, anlaşmayla Türkiye Azerbaycan’da üretilen yıllık 16 milyar metreküp gazın 10 milyar metreküplük kısmının Avrupa ülkelerine boru hattıyla geçişine izin verirken 6 milyar metreküpünü de ülke ihtiyaçları için kullanabilecek.

 

ÇEŞİTLİLİK ARTACAK

Anlaşmanın onayı için hazırlanan kanun tasarısında Türkiye’nin enerji ihtiyacının giderek arttığı, enerji ihtiyacının yüzde 70’inin 'çeşitlendirilmiş ithalat portföyü'nden sağlandığı, portföyde en büyük payı ise doğalgazın aldığı belirtilirken, "Bu anlaşmayla Türkiye’nin gelecekte oluşması beklenen doğalgaz arzının bir kısmı karşılanmış olacaktır" ifadesine yer verildi.

DOĞAL KÖPRÜ ÜLKE

Türkiye’nin jeopolitik açıdan oldukça önemli bir bölgede bulunduğu ifade edilen gerekçede, dünya gaz rezervlerinin yüzde 71’ne sahip Hazar Bölgesi, Orta Asya ve Ordadoğu ülkeleri ile komşu olan Türkiye’nin çoğunluğu Avrupa’da bulunan tüketici pazarları arasında doğal bir köprü görevi üstelendiği belirtildi.

DOĞU - BATI KORİDORU

Tasarının gerekçesinde şu görüşlere de yer verildi:"Enerji stratejisi kapsamında doğu-batı enerji koridorunu hızla hayata geçirmektedir. Bu anlaşma ile Türkiye sadece kendi doğal gaz talebini karışmakla kalmayacak aynı zamanda AB’nin düzenli olarak artan enerji talebini karşılamak için de Türkiye üzerinden Avrupa istikametli transit gaz akışını sağlayarak 'fiziki ve ticari enerji merkezi' olma hedefine önemli bir katkı sağlayacaktır."05 Mayıs 2012 Cumartesi, 12:27:09 Habertürk

 

 

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!