Ana Menü
ENERJİ SAVAŞINDA SON AŞAMA.. PDF Yazdır e-Posta
ulku2 tarafından yazıldı.   
Salı, 20 Aralık 2011 15:39

 

Bir tarafta çok-uluslu şirketler, öteki tarafta ulus-devletler...Savaş başladı.

 

Çökme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan 'Euro Bölgesi, halihazırdaki kötü ekonomik durumunu hiçe sayarak beklenmedik bir yatırıma hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosu,7.5 milyar avroluk devasa bir bütçeyi, Nükleer Füzyon teknolojisine yatırıyor Projenin toplam 15 milyar avroluk faturasının kalan kısmını ise diğer ülkeler karşılayacak. Kim mi onlar? Rusya, ABD, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Çin!

 

2027 yılında devreye girmesi planlanan Uluslararası Termo-Nükleer Enerji Santrali (ITER) Fransa'nın güney kesiminde (Provence) inşa edilmeye çoktan başlandı.

 

 

 Yukarıda saydığımız, neredeyse birbiriyle her alanda rekabet halinde olan ulus-devletleri biraraya getirmeyi başarmış bu projenin hedefi, tüm insanlığın hizmetine temiz ve sınırsız enerji kaynakları sunabilmek. Nükleer füzyon enerjisi, atomu parçalamak yerine, başka atomlar ile birleştirme prensibine dayanıyor. Çevre kirletilmeden muazzam boyutlarda enerji açığa çıkıyor. Yalnız bunun için Güneş'in yaydığı ısının 10 katı enerjiye ihtiyaç var. Ancak şimdiye kadar yapılan deneylerde, verim açısından ele dokunur bir sonuç elde edilememişti.

Kimi bilim insanları, bu projenin gerçekleşemeyecek kadar ileri bir teknolojiyi gerektirdiğini söyleyerek, AB'nin bu işe para yatırmasını eleştiriyor. BBC'nin görüşünü aldığı Fransız bilim insanı, "bu yüzyılın teknolojisi ile olacak iş değil. Belki gelecek yüzyıl olabilir." diyerek, AB'nin eldeki nükleer santralleri iyileştirmesini savunuyor.Kimisi de çevre dostu yenilenebilir enerji için kullanılması gerektiğini söylüyor.Projenin arkasındaki isimler bile, projenin başarısından pek emin değiller. BBC'ye konuşan Brüksel'deki bir bürokrat durumu şöyle açıklıyor:

"Riskli bir proje olabilir ancak araştırmamayı göze alamayacağımız kadar önemli. Enerji için potansiyel bir kaynak olabilir. 2050'den sonra enerji ihtiyacımızı kökten çözebilir."

2050'ye kadar uzun yıllar var.

Her ne olursa olsun, bu kadar ulus-devleti bir araya getirmeyi başarmış bir proje dikkatle takip edilmeli. Hele hele bu projenin katılımcılarından biri, aynı konuda küresel sermayenin dikkatini çekmişken...www.iyibilgi.com özel

Füzyon Nedir ?

 

Füzyon ya da nükleer kayna

 

 

 

şma, fisyonun (nükleer parçalanma) tersine, farklı iki element çekirdeğinin birleşerek daha ağır bir element atom çekirdeği oluşturması. Çekirdek tepkimesi olarak da bilinen bu tepkimenin sonucunda çok büyük miktarda enerji açığa çıkar.

Füzyon tepkimeleri Güneş'te her an doğal olarak gerçekleşmektedir. Güneş'ten gelen ısı ve ışık, hidrojen çekirdeklerinin birleşerek helyuma dönüşmesi ve bu dönüşüm sırasında kütle kaybı karşılığı enerjinin ortaya çıkması sayesinde meydana gelmektedir. Kütle kaybının karşılığı enerjinin büyüklüğü Einstein'in ünlü E = mc

 

² formülüyle rahatlıkla hesaplanabilir.

 

*Vikipedi(

 

 

 

 

International Thermonuclear Experimental Reactor - ITER

Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (İngilizce: International Thermonuclear Experimental Reactor - ITER) uluslararası bir tokamak oluşturmak için hazırlanmış araştırma ve mühendislik projesidir. Bu proje aracılığıyla maddenin plazma olarak bilinen hâlinden elektrik üreten bir güç kaynağı yaratmak amaçlanmaktadır.

Projeye uluslararası bir çehreye sahiptir. Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Hindistan ve Japonya projeye katılan ülkelerdir. Kanada da geçmişte projenin asil üyelerinden olmuş, ancak hükûmetten yeterli ödeneğin ayrılmamasından ötürü projeden çekilmiştir. Kazakistan'ın da çalışmalara katkı vermek için sunduğu önerinin üye ülkelerde görüşüleceği bildirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!