Ana Menü
"MASKE DÜŞTÜ" PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 13 Ocak 2014 09:58

Türk ekonomisinin maskesi düştü’ diye yazan The Economist dergisi, enflasyonun yüzde 7’nin üzerinde, cari açığın gayri safi milli hasılanın yüzde 7’si civarında seyrettiğini aktardı. Dergi, yabancı yatırım, özel tasarruf ve ihracatın azaldığının da altını çizdi.

Geçen yılın sonlarında başlayan yolsuzluk operasyonu ve ardından yaşananların ülkenin ekonomik olarak da maskesini düşürdüğü, ülke namınınbu krizle darbe yediği yorumları yapılmaya başlandı. Economist dergisinin son sayısında yer alan değerlendirmede, Türkiye’de aralık sonunda başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının Türkiye’de işlerin kontrolden çıkmaya başladığı’ kanısını doğurduğu belirtildi.

 

Guardian gazetesi de Türkiye’nin artık daha dikkatli yaklaşılan ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekildi. Ekonomik göstergelerin faiz artışının zorunluluğuna işaret ettiğini öne süren Londra merkezli dergi, Merkez Bankası’nın ise alternatif yollar aradığına dikkat çekti. Gelişmeler ürküttü Değerlendirmede, Başbakan Tayyip Erdoğan  eleştirilerek  ekonominin ancak “dersini almış bir başbakan” tarafından rayına oturtulabileceği ifade edildi. Ayrıca, Türk ekonomisinin son yıllarda sanayi yatırımıyla değil, borca dayalı tüketim ve emlak yatırımlarıyla büyüdüğünün altı da çizildi. “Türkiye’nin ekonomisi: Maske düştü” başlıklı değerlendirmede, Türkiye gündemini sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında iddianame ve hüküm ortaya çıkmasa bile, gelişmelerin yerli ve yabancı yatırımcıları ürkütmeye yettiği belirtilerek özellikle yargı bağımsızlığına ve hukukun uygulanmasına ilişkin kaygılar olduğu dile getirildi.

Enflasyon yüzde 7’nin üzerindeyken, cari işlem açığının gayrı safi milli hasılanın yüzde 7’si civarında seyrettiğini aktaran Economist, hem yabancı yatırımın, hem özel tasarrufun hem de ihracatın azaldığının altını çizdi. Sanayiye değil emlake yatırım Böyle bir ortamda her “Ortodoks ekonomistin” faizlerin yükseltilmesi seçeneğine yöneleceği belirtilen analizde, Merkez Bankası’nın ise, bir hesaba göre yüzde 11 dolayında olması gereken faiz oranını, yüzde 8’de tuttuğunu hatırlattı.

Uzmanların , Başbakan Erdoğan’ın ısrarı nedeniyle, 30 Mart’taki yerel seçimlerden önce faiz artışı beklemediğini aktaran dergi, piyasa güveni sağlanamazsa, döviz alarak Türk lirasının değerini sabitlemeye çalışan Merkez Bankası’nın “nefesinin tükenebileceği” uyarısı yaptı. Türkiye’nin yüzde 9’lara varan gayrı safi yurtiçi hasıla büyümesinin borca dayalı özel tüketime ve Türk inşaat şirketlerine verilen büyük ihalelerle beslenen emlak yatırımlarına dayandığı tespitini yapan dergiye göre, sanayiye yatırım yapılmayan bu dönemde ABD’nin küresel krizden çıkış için uyguladığı canlandırma programı sayesinde Türkiye’ye giren para da altyapı ve emlak sektörlerine aktı. “Ona karşı çıkanlardan bazıları bile, ‘Dersini almış bir başbakan yine de ekonomiyi rayına oturtabilirdi’ diye düşünüyor” denilen analizde, Erdoğan’a, eski müttefiki Fethullah Gülen hareketiyle barışması, faiz oranı artışına izin vermesi ve yargının görevini yapmasını sağlaması tavsiye edildi.

 

 

 

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 13 Ocak 2014 10:18
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!