Ana Menü
BİR İDEALİ DAHA GERÇEKLEŞTİ.... PDF Yazdır e-Posta
ulku2 tarafından yazıldı.   
Cuma, 17 Ağustos 2012 13:18

Kuran-ı Kerim resmen seçmeli dersler listesinde!

Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgiler, ortaöğretim kurumlarının seçmeli dersler listesine eklendi
Kuran-ı Kerim resmen seçmeli dersler listesinde!

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'nca yapılan değişiklikle ortaöğretim kurumlarında seçmeli dersler listesine, Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgiler de eklendi.
Genel liselerde toplam ders saati 7'si seçmeli olmak üzere 37'ye, Anadolu ve fen liselerinde 5'i seçmeli olmak üzere 40'a çıkarıldı.

Talim ve Terbiye Kurulu'nca yeni eğitim öğretim yılında geçerli olacak şekilde genel lise, Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar ve spor lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, meslek lisesi, Anadolu meslek lisesi, teknik lise, Anadolu teknik lisesi, sağlık meslek lisesi ve Anadolu sağlık meslek lisesi seçmeli ders listesiyle 9. sınıf seçmeli ders saatlerinde değişiklik yapıldı.Buna göre, bilgi kuramı, demokrasi ve insan hakları, sosyal etkinlik, proje hazırlama, bilgi ve iletişim teknolojisi, işletme, ekonomi, girişimcilik, astronomi ve uzay bilimleri, uluslararası ilişkiler, yönetim bilimi, diksiyon ve hitabet, sanat tarihi, Alman edebiyatı, İngiliz edebiyatının yer aldığı 2. grup seçmeli ders listesine, Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgiler dersleri de ilave edildi.

Temel dini bilgiler iki dönem de seçmeli ders olarak yer alırken, öğrenciler Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed'in hayatı derslerini ikinci dönem seçebilecek.

Ayrıca haftalık ders saati sayıları yeniden düzenlenen sosyal etkinlik ve proje hazırlama dersleri ikinci dönemde de öğrencilere sunulacak.-Seçmeli ders saatleri arttırıldı-


Talim ve Terbiye Kurulu'nun kararıyla seçmeli ders saati sayıları arttırılarak, genel liseler, meslek liseleri, teknik liselerde 30'dan 37'ye, Anadolu liseleri, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleriyle Anadolu öğretmen liselerinde 35'den 40'a, meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinde 33'ten 37'ye çıkarıldı.

Haftalık ders süreleri iki saat artırılan 9. sınıfların seçmeli ders, okul ve bölümleri şöyle:
Anadolu sağlık meslek lisesi (radyoloji alanı, radyoloji teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (radyoloji alanı, radyoloji teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (tıbbi laboratuvar alanı, tıbbi laboratuvar teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (tıbbi laboratuvar alanı, tıbbi laboratuvar teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (ortopedik protez ve ortez alanı, ortopedik protez ortez dalı), sağlık meslek lisesi (ortopedik protez ve ortez alanı, ortopedik protez ortez dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (çevre sağlığı alanı, çevre sağlığı teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (çevre sağlığı alanı, çevre sağlığı teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (acil sağlık hizmetleri alanı, acil tıp teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (acil sağlık hizmetleri alanı, acil tıp teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (anestezi ve reanimasyon alanı anestezi teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (anestezi ve reanimasyon alanı anestezi teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (diş protez alanı, diş protez teknisyenliği dalı), sağlık meslek lisesi (diş protez alanı, diş protez teknisyenliği dalı), Anadolu sağlık meslek lisesi (hemşirelik alanı), sağlık meslek lisesi (hemşirelik alanı). (aa)

Bir Türkeş İdeali: Kur’an-ı Kerim Okullarda Okutuyor...

“Türkeş: Orta Öğretimde Kur’an-ı Kerim Dersi Okutulmalı”

Milliyetçi Hareket Partisi, Alparslan Türkeş’in 15. vefat yıldönümünde Başbuğ’un ruhunu şad edecek bir “Türkeş İdealini”TBMM’de kabul ettirdi.

1977 yılında katıldığı ÜLKÜ-BİR 5. Olağan Kurultayında bir konuşma yapan MHP Lideri Alparslan Türkeş, Kur’an-ı Kerim’in Ortaöğretimde okutulması gerektiğinin altını çizmişti.

Gençliğin manevi bir buhrana sürüklendiği, komünizmin dinsizlik propagandasının kendi öz yurdumuzda öz çocuklarımızı elimizden aldığı fırtınalı bir dönemde, “Ülkücü Öğretmenler Birliği”nin üzerinde önemle durduğu “Kur’an-ı Kerim” derslerinin okullarda okutulması teklifine Rahmetli Türkeş şu cümlelerle destek veriyordu:

”Elli seneye yaklaşan Türk Milli Eğitimi, bir türlü özlenen milli muhtevayı kazanamamıştır. İdare-i mashatçı siyasetçilerin ”reform” gayretlerinin akim kalması, yeni gelenleri şaşkınlıkla bocalayıp, yeni”reform”lar peşinde koşmaktan kurtaramamıştır.Bu başarısızlıkların sebebi gayesizliktir, dünya görüşü yoksunluğudur, taklitçiliktir. Yetiştirmek istediği insana müşterek bir vasıf vermeyi düşünemeyen bir sistem gayri milli kültürün tesirlerine açık, yabancılaşması mukadder nesilleri kendi elleriyle yetiştiriyor demektir. İyi insan da, iyi vatandaş da sadece dünyevi müeyyidelere bağlı olarak yetiştirilemez. Asırlardan beri insanın nesfini frenleyen ahlak, nizam ve hayır işlerini geliştiren enehemmiyetli müessese din’ dir. Bütün dünya devletleri,bahusus hristiyan devletler,vatandaş terbiyesinde din’i birinci planda tutarken,Türkiye’de yıllardan beri bir “Din korkusu”hüküm sürmekte,Türk çocuklarına,hristiyan vatandaşlarımıza saglanan haklar dahi çok görülmektedir.

Bugünkü egitim sistemimiz içerisinde,ortaögretimdeki seçmeli dersler arasına imam-hatip okullarının uygulandıgı şekilde,Kur’an-ı Kerim dersi de alınmalı,din bilgisi derside seçmel olarak üç saate çıkarılmalıdır.Türk vatandaşı,çocugunun dini terbiyesini Devletten beklemektedir.Devletin vazifesi de “iyi insan iyi vatandaş”yetiştirmektedir.Şahsım ve partim bu meselede ÜLKÜ-BİR’in haklı taleplerini sonuna kadar takip edecektir.

Başbuğ Türkeş’in bu sözleri milliyetçi mukaddesatçı ı çevrelerde büyük teveccüh görüyor, MHP bütün kadroları ile bunu dillendirmeye başlıyor ve iktidar oldukları takdirde “maneviyatçı” uygulama sözünü veriyordu.

Aynı dönemde hazırlanan afişlerde “Türkeş: Orta Öğretimde Kur’an-ı Kerim Dersi Okutulmalı” ifadesi yer alıyor, MHP halka “Kur’an-ı Kerim’in” okullara ders olarak getirileceği vaadinde bulunuyordu. Bunun uygulaması bir çok Ülkü Ocağı şubesinde bizzat kendi gönüllü eğitmenlerince gerçekleştiriliyordu.

“Başbuğ Türkeş’in İdeali Gerçekleştirildi”

Bütün ömrünü “İslam ahlak ve faziletine” sahip bir nesil yetiştirmeye adamış olan, kaleme aldığı Dokuz Işık Doktrininde “ahlakçılık anlayışlarında İslamiyet esaslarını kaynak olarak aldıklarını” belirten Rahmetli Türkeş’in 1980 öncesinde talep ettiği bu değişiklik, vefatından tam 15 yıl sonra, 29 Mart 2012 tarihi itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi kadrolarınca meclise sunulan kanun teklifi ile kabul edildi.

Teklifin görüşülmeye başladığı ilk günden bu yana “Kuran-ı Kerim” ve “Peygamber’in Hayatı” başlıklı iki seçmeli dersin müfredata girmesini isteyen MHP, bu düzenlemenin yasa maddesi olarak gerçekleştirilmesini istedi ve tavizsiz duruşu ile meclis tarafından oylanarak kabul edilmesini sağladı.

Meclise bu teklifi getiren ve Başbuğ’un ruhunu şad eden MHP milletvekillerini kutluyoruz.,

Başbuğ Türkeş’in Ülkücü gönüllere ve zihinlere nakşettiği ideallerin gerçekleşmesi milletimizin milli ve manevi yükselişini sağlayacak, Türk İslam medeniyeti bu yükselişle yeniden doğuşunu gerçekleştirecektir. Ülkü Ocağı Dergisi

Son Güncelleme: Cuma, 17 Ağustos 2012 13:34
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!