Ana Menü
NEVZAT KÖSOĞLU’NU ANIYORUZ PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 18 Ekim 2017 07:33

Türk milliyetçiliğinin teorisyenlerinden, fikir insanı, düşünür, yazar, edebiyatçı nevzat Kösoğlu’nu vefatının 5.Yılında ÜLKÜTEK olarak rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad mekânı Cennet olsun.

Nevzat Kösoğlu, Türk Tarihini ve Felsefesini günümüz şartları içerisinde yeniden ele almış; kültür ve medeniyet kavramları ile alakalı özgün fikirler ortaya koymuştur. Gelenekle gelecek arasındaki bağın nasıl kurulması gerektiğini ele aldığı güncel meseleler çerçevesinde izah etmiştir. Kimlik çalışmalarına yeni bir boyut getirerek yeni Türk Kimliğinin inşa yollarını göstermiştir. Nevzat Kösoğlu; günümüzün en kafa karıştıran sorularının tümüne verilen cevaptır.

 

 

Nevzat Kösoğlu, 7 Ekim 1941'de Erzurum-İspir'de doğdu. Liseyi Erzurum ve Karabük`te okudu. İ. Ü. Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. 1964`te gazeteciliğe başladı. Babıali'de Sabah gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptı. Ötüken Neşriyatı kuranlar arasında yer aldı ve yönetti. 1970 yılında Milliyetçi Hareket Partisinin Genel Sekreter Yardımcılığına seçildi. 1977 genel seçimlerinde MHP'den Erzurum milletvekili olarak parlamentoya girdi. 12 Eylül 1980 ihtilâlinden sonra bir buçuk yıl tutuklu kaldı. Yayıncılıkla uğraştı. 14 ciltlik Büyük Türk Klasiklerini yayınladı. Kültür Bakanlığı adına 30 ciltlik Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları projesini yürüttü. Nevzat Kösoğlunu 10 Ekim 2013 tarihinde kaybetmiştik.

KİTAPLARI

Kitap Şuuru

Türk Dünyasında Yeni Bir Medeniyet Tasarımı

Türk Dünyası Tarihi ve Türk Medeniyeti Üzerine Düşünceler 1-2-3-4

Hukuka Bağlılık Açısından Eski Türkler'de-İslâm'da ve Osmanlı'da Devlet

Peyami Bey

Bediüzzaman Said Nursi

Dündar Taşer

Galip Erdem

Milliyetçilikte Yeni Arayışlar / Yahya Kemal

Şehit Enver Paşa

Geçmiş Zaman Peşinde yahut Vaizin Söyledikleri

Türk Olmak ya da Olmamak

Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu ve Ziya Gökalp

Küreselleşme ve Milli Hayat

Türk Milliyetçiliği ve Osmanlı

Türk Kimliği ve Türk Dünyası

Tarihe Konuşmalar

 

Milli Kültür ve Kimlik

Son Güncelleme: Pazartesi, 08 Ekim 2018 20:10
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!