Ana Menü
KAZIM HOCANIN ARDINDAN PDF Yazdır e-Posta
operator1 tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 07 Eylül 2020 14:14

Kazım Hocayı (Kazım ÜTÜK) 8 Haziran 2020 tarihinde kaybetmiştik. Mekanı Cennet olsun. Ülkütek'te önemli katkıları olan Kazım Hocanın eksikliğini hissediyoruz.

Kazım Ütük, 1958 İçel- Tarsus doğumluydu. KTÜ Elektrik -Elektronik Bölümü yüksek lisans mezunuydu. KTÜ Vakfı Başkanlığı, Genel Sekreterliği, 2023, Millet Dergilerinde uzun yıllar editörlük yaptı. Kazım Hocanın editöründe 2023 dergisinin en iyi strateji dergilerinden biriydi. Milli bir bakış açısıyla ülkemizi ve dünyayı yorumluyordu. Tek Başına İktidar ve Bilgi Toplumu ve Türkiye kitaplarının yazarıydı.

Kazım Hoca özellikle genç Ülküteklilerin Dede Korkut'uydu. Cumartesi günleri yaptığımız sohbetlerle gündemi, Türk Dünyasını yorumlardı. Kazım Hoca Türkiye ve Türk Dünyası için hep iyimserdi. Kendimizi ve ülkemizi çok kötü hissettiğimiz anlarda dahi o Türk Dünyası ve Ülkemiz için karamsar değildi.

Açılım, Demokratik özerklik, federalizm gibi üniter yapıyı çökertecek fikirlerin dile getirildiğin bir ortamda, hükumetin yıllardır devreye soktuğu ara-bulucu, koordinatör, eş zamanlı istihbarat, el sıkışma, masaya çağırma, örtülü af, kimlikleri okşama, teröristi kucaklama, bölücü taleplere sempatik bakma gibi olayların yaşanmakta olduğu bir ortamda, Ülkücülerin çoğunun gelecek için karamsar olduğu bu dönemlerde dahi Kazım Hoca Türk Dünyası ve Ülkemiz için iyimserdi. Ancak Türk Dayanışma Konseyi içinde meydanlarda  bu uygulamaları şiddetle protesto etmekteydi.

Türkiye'nin bu sorunları eninde sonunda aşacağına inanıyordu. Bu ortamda herkesin morali bozuktu. Çoğumuz kamu görevlileriydik. Bir çoğumuz görevden, bürokrasi ve iş hayatından silinip atılırken Kazım Hocanın gelecekle ilgili iyimserliği çoğu kişiyi kızdırıyordu.

Kazım Hoca güncel olaylara ve günlük siyasete takılıp kalmamızı Türk Dünyasında bugün çok sayıda Türk Devleti oluştuğunu hepsinin bağımsızlığını kazandığını. Dün bunun bir hayalden ibaret olduğunu söyleyenlerin bugün oralarda iş tutmaya çalıştığını söylemekteydi.

Kazım Hocanın sohbetlerinde genç arkadaşlar anlamlarını öğrenerek Türk dünyasından çocuklarının adlarını belirlediler.

Kazım Hocanın editörlüğünde iç ve politikaya ciddi analizler yapan, Ülkemizde ve çevremizde olanları önceden öngören ve analiz eden, isabetli uyarılarda bulunan 2023 Dergisi 182. sayısından sonra yayın hayatına son vermişti.

2023 dergisinde yapılan analizlere baktığımızda; " 11 Eylül saldırıları, ABD Afganistan'dan sonra Irak'ı işgal etmek istemesi. Bu tarihlerde Paralel Türkiye aşama aşama gerçekleşti. Bu arada hem Irak'ın işgalini, BOP'u, ılımlı İslâm Projesi'ni, Paralel yapıyı ve Cemaati eleştiren sayılar çıkardı. AB'ye tam üyelik müzakerelerinin başlayıp ilan edildiğinde, müzakerelerin Türkiye'ye tam üyelik perspektifi sunmadığı uzun uzun değerlendiren makalelere yer verildi. Annan Planı'na 'Hayır' Dendi, AB'nin Rumları adanın bütünüyle AB üyeliğine kabul etmesine itiraz edildi. O mesaj Kıbrıs'ın stratejik bir ehemmiyeti olmadığını söylüyordu anlı şanlı stratejilerimiz televizyonlarda, Türkiye'nin çok gerçekleşecek AB için bu zehri içmemizi tavsiye ediyorlardı. PKK ile müzakereler başladığında, Türk Dünyası unutulup bütün enerji Batı'ya ve Ortadoğu'ya harcandığında 2023 aylık olarak çıkmaya devam etti. Her bir şeyi anlatmaya çalıştı, bazen dönüp tekrar değerlendirildi. Arap Baharı patlak verdiğinde demokrasi taleplerini verdi ama Libya'da, Suriye'de olan mücadeleleri şiddetle eleştirdi. Batı'nın bölgeyi kaosa sürükleme planı devreye alarak "devrimi çaldığını" dile getirdi. Türkiye'nin bu süreçte takındığı tavrı ise hep eleştirdi. Bu tavrın ötesi berisi düşülmemiş ve romantizmden beslenen siyasal İslamcılıktan mülhem olduğunu ifade etti. "

Nihayetinde dergiler kimi zaman kişisel kimi zaman ise toplumsal, bölgesel ve küresel bir seyir defteridir. Ülkemizde ve dünyada neler olduğunu, insanlığın nereye gittiğine dair epey önemli tespitler içeren notları 2023 dergisi tarihe emanet etti.

Kazım Hoca'nın ulkutek.org.tr web sayfamızın oluşumundaki katkısı büyüktür. Başımız her sıkıştığında onun katkısını alırdık. Web sayfamızı bir siber saldırı sonucu yayımlatamıyorduk. Kazım Hocayı arayıp yardım almayı düşündük. Sabahtan Kazım Hocanın Hakka yürüdüğü haberini aldık. Kardeşi ülkücü şehidimiz Ethem Ütük ‘ün kabrinin de bulunduğu Tarsus'ta toprağa verildi. Allah rahmet eylesin ruhları şad mekanları cennet olsun.

 

 

 

 

 

Son Güncelleme: Salı, 08 Eylül 2020 20:52
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!