Ana Menü
TÜRK DÜNYASI SARIKAMIŞ'TA PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 07 Ocak 2013 09:20

Sarıkamış Harekâtı’nın 97.Yıldönümü ve şehitlerimizi anma etkinlikleri kapsamında Türk Dünyası’nın farklı bölgelerinden çok sayıda temsilci Sarıkamış’ta buluşarak Sarıkamış şehitlerini andılar. Aynı zamanda yurt içinden değişik kuruluşların destek ve katılımıyla Gençlik Şühedanın İzinde" anma yürüyüşü,  yapıldı. Sarıkamış Şehitleri'ni anma etkinlikleri kapsamında Kızıl çubuk köyü mevkiindeki 8,4 kilometrelik yürüyüşe bakanların yanı sıra 81 ilden gelen 10 bin genç, polis, jandarma ve vatandaşlar katıldı. Türkiye İzcilik Federasyonu'nun öncülüğünde kente gelen izci grubu da yürüyüşte yeraldı 

 

 

TÜRK DÜNYASI SARIKAMIŞ'TA BULUŞTU...

Sarıkamış Harekâtı’nın 97.Yıldönümü ve şehitlerimizi anma etkinlikleri kapsamında  Türk Dünyası’nın farklı bölgelerinden çok sayıda temsilci Sarıkamış’ta buluştu. Sarıkamış’a gelen temsilciler şehitlerimizin hatırasını yaşatmak,  emanetini korumak ve Türk Dünyasının birlik ve beraberliğini yansıtmak eksi 20 derecenin altındaki soğuğa aldırmadan sembolik olarak vatan nöbeti tuttular. 

Kars Serhat Boyları Derneği’nin organizasyonuyla Balkanlardan Kafkaslara, Orta Asya’dan Avrasya’ya kadar çok sayıda ülkeden temsilciler in katılımıyla gerçekleşen  anma etkinlikle kapsamında Sarıkamış’ta Türk Dünyası çadırları kuruldu.  Kars Valiliği ve Belediye Başkanlığı’nın da destek verdiği organizasyona Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Doğu Türkistan, Gagauzya, Makedonya, Borçalı, Ahıska, Kırım, Başkurtistan, Tataristan, Kosova, Romanya, Bati Trakya, Bulgaristan ve Kerkük’ten temsilciler katıldı.

GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE

Allahuekber Dağları'nda düzenlenen "Gençlik Şühedanın İzinde" anma yürüyüşü, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in katılımıyla yapıldı.

Sarıkamış Şehitleri'ni anma etkinlikleri kapsamında Kızılçubuk köyü mevkisindeki 8,4 kilometrelik yürüyüş, Bakan Kılıç ile Şahin tarafından başlatıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca "Gençlik Şühedanın İzinde" anma programına bakanların yanı sıra 81 ilden gelen 10 bin genç, polis, jandarma ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye İzcilik Federasyonu'nun öncülüğünde kente gelen izci grubu da yürüyüşte yer aldı. Kar yağışı altında başlayan yürüyüşte katılımcılara atkı, eldiven şapka dağıtıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile 3. Ordu Komutanlığı tarafından yürüyüşe katılanlara içerisinde süt, lavaş ekmeği, poğaça, helva, su ve çikolata bulunan erzaklar ikram edildi.  

Yürüyüş, Yukarı Sarıkamış Şehitliği Anıtı önünde yapılacak törenle sona erdi.Bu arada, yürüyüş sırasında Türk Kızılayı ekipleri, Sağlık Bakanlığının paletli ambulansları ve UMKE ekipleri de hazır bulunduruldu.(AA)

TÜRK DÜNYASI NÖBETTE

Türk Dünyası’nı Sarıkamış’ta buluşturma projesinin mimari olan Serhat Boyları Derneği Başkanı Muharrem Yıldız” Sarıkamış Harekâtı’nın hem vatan topraklarını düşman işgalinden kurtarmayı hem de Rusların sıcak denizlere inmesini engellemeyi hedeflediğini, Harekâtın bir diğer hedefi ise Anadolu Türkleriyle Türkistan’ı birleştirmek ve Türkistan Birliğini kurmaktı. Tarihçiler bunu pek gündeme getirmez ama Türk Birliği Enver Paşa’nın en büyük hayaliydi. Sarıkamış’ta şehit olan ecdadımız ayni zamanda Kafkasya ve Orta Asya'daki soydaşlarımızı esaretten kurtarmayı amaçlıyordu. Türk Dünyası’nın temsilcileri Sarıkamış’a gelerek aslında bir vefa borcunu yerine getirmektedir. O yönüyle bu organizasyon çok anlamlıdır.  Türk askeri tarihinde Çanakkale ve Sarıkamış Cephelerinin çok özel hatırası ve stratejik değeri vardır.Çanakkale’deki şehitler de bizim Sarıkamış’taki şehitler de bizimdir. Çanakkale’ye gösterdiğimiz hassasiyeti Sarıkamış’a da mutlaka göstermek zorundayız. Son yıllarda Sarıkamış’taki anma törenlerine devletimizin ve vatandaşımızın ilgisinin artması sevindiricidir.

Ecdadımızın, en zor yıllarında bile Kafkasya’daki ve Türkistan’daki soydaşlarını unutmadığını ve sahip çıktığını göstermiştir.

“Rahmetli İsmail Gaspirali’nin “Dilde, Fikirde ve İşte birlik”  idealinin somut bir yansımasını 6-7-8 Ocak tarihlerinde Sarıkamış’ta göreceğiz. Türk Dünyası’ndan gelen temsilci kardeşlerimiz, soydaşlarımız bizlerle beraber şehitlerimiz için saygı nöbeti tutarak ve 97 yıl önce vatan için hayatını feda eden askerlerimizin aziz ruhunu şad ettiler. Türk Dünyasının birliği ve bütünlüğü adına çok güzel bir görüntü ortaya çıkmıştır

"Sarıkamış Harekatı, Rusların Akdeniz'e inme planlarını durdurmuştur!"

“ 1914 yılında Osmanlı-Rus Savaşı sırasındaki Sarıkamış’ın Allahüekber Dağları´nda donarak şehit düşen 90 bin isimsiz kahramanın aziz hatırasının canlı tutulmasını amaçlıyoruz.

Rusların, sıcak denizlere inme hayali sadece Kars bölgesinde kalmayarak, diğer bölgelere de inme düşüncesi oluşmuştur. Bu hattı koruma ve Rusları durdurmak için Kafkas Cephesi'nin açıldığını söyleyebiliriz. 1. Dünya Savaşı başladığında, Osmanlı Devleti tam 7 cephede savaşmak durumunda kalmıştır. Bu kadar geniş bir coğrafyada savaşırken, elbette yetersizliklerin, eksikliklerin olması söz konusudur. Sarıkamış'ta da bu eksiklikleri görmemiz mümkün. O topraklarda donarak veya vurularak şehit olmuş askerlerimizin aslında neler çektiğini bilmek gerekir. 

Askerlerimizin Sarıkamış’ta tek kurşun atmadan donarak olduğu iddialarının gerçeği yansıtmamaktadır, “Askerlerimiz Sarıkamış’a çarpışarak gitmiştir. Nitekim 30 bin Rus askeri de savaşta ölmüştür.  Askerlerimizin bir kısmi da maalesef esir alınmış ve Hazar Denizi’ndeki Nardin Adası’nda ölüme terk edilmişlerdir. Serhat Boyları Derneği olarak yakın bir gelecekte Nardin Adası’nı ziyaret ederek askerlerimizin aziz hatırasını yaşatmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ANZAKLAR’I ÖRNEK ALMALIYIZ

Uzak ve soğuktur bahanesiyle Sarıkamış şehitlerinin anma etkinliğine gelmeyenler Çanakkale’yi işkâl etmek için gelip şehit olan Anzaklar’ı Örnek almalıdır Çünkü Anzaklar uçakla 24 saat yolculuk yapıp geliyorlar. Diyen Yıldız; Bizler Türkiye’nin her yerinden uçakla Sarıkamış 2 saattir işte buda Türkiye”nin ayıbımızdır. Gelecek yıl burada yapılacak anma törenlerine en az 70 000 kişinin katılması hedefleniyor.Dedi.

ÜlKÜTEK olarak Sarıkamış şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyoruz.

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!