Ana Menü
PROF. DR.AZİZ SANCAR’IN BÜSTÜ DİKİLDİ PDF Yazdır e-Posta
operator1 tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 18 Mayıs 2016 07:29

DNA onarımı mekanizmaları konusunda yaptığı çalışmalarla Nobel Kimya Ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel ödülünü Anıtkabir'e teslim için ikinci kez Türkiye'ye geldi.

Prof. Dr. Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar, Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Büst Açılış ve Onur Nişanı Takdim Töreni’ne katıldı.

Sancar’ın büstü, Tıp Fakültesi girişinde tıp dünyasına önemli hizmetlerde bulunan 8 Türk Bilim İnsanının büstünün bulunduğu mekâna yerleştirildi. Sancar yaptığı konuşmada "BENİ YETİŞTİREN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE MİNNETTARIM" dedi.

Hacettepe Üniversitesi’nin sanatçı öğretim üyesi Prof. Mümtaz Demirkalp’in yaptığı büstün açılışı Prof. Dr. Sancar ve eşi Gwen Sancar ile birlikte gerçekleştirildi.

Açılış sırasında Sancar, kendisi için bir onur olduğunu dile getirerek, "Hacettepe Üniversitesi Türkiye’mizin en önemli üniversitelerinden biridir ve tıp, bilim alanında büyük katkıları olmuştur. Beni bu şekilde onurlandırdıkları için Türk Halk Sağlığına büyük katkıları olan büyük insanlarımızın, tarihi insanlarımızın içinde beni de saydıkları için minnettarım. Beni yetiştiren ve bugüne getiren Türkiye Cumhuriyeti’ne, hocalarıma minnettarım" ifadelerini kullandı.

Açılış sonrası Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Haluk Özen, Hacettepe Senatosunun bilim alanında evrensel sorunların çözümüne katkıda bulunmuş bilim insanlarına Onur Nişanı verilmesine 2016 yılında karar verdiğinin altını çizdi.

NOBEL’DEN SONRA HAYAT

Prof. Dr. Sancar, Nobel’in hayatını çok değiştirdiğini, Türkiye’nin genç insanlarından ve boyacısından başbakanına herkesin kendini tebrik ettiğini vurgulayarak, "Ben belki çok milliyetçiyim bunu herkes çok biliyor ama Türk Dünyası’nın her tarafından çok tebrik aldım. Ben Kazakları Ruslaşmış sanıyordum ama Kazaklar peşimi bırakmıyor. Bunlar bana gerçekten çok dokundu. Bize, Türkiye’ye gerçekten çok büyük ilgi var, inşallah görevimizi yaparız ve onlara önderlik ederiz. Gerçekten milletimiz, memleketimiz beni takdir etti, çok hoşuma gitti. Eşim ve manevi kızımla Anıtkabir’i ziyaret ettik çünkü plan yapmıştık" dedi.

"NOBEL CUMHURİYET VE ATATÜRK SAYESİNDE ALINDI"

Prof. Dr. Sancar’ı, "Nobel Ödülü alınırsa Anıtkabir’e bırakılacaktı. Nedenini biliyorsunuz bu Nobel Cumhuriyet sayesinde, Atatürk sayesinde alındı" sözleri üzerinde bütün salon ayakta alkışladı.

Ülkücü Teknik Elemanlar Derneği olarak Prof. Dr. Aziz SANCAR Hocamızı tekrar tebrik ediyor ve onunla gurur duruyoruz.

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!