Ana Menü
RADARLI CANLI BOMBA DETEKTÖRÜ GELİŞTİRİLİYOR PDF Yazdır e-Posta
Salı, 19 Nisan 2016 06:47

Her ne kadar güvenlik arttırılsa da ya da metal detektörler kullanılsa da intihar bombacıları toplum için büyük bir tehdit oluşturuyor. Ülkemizde son zamanlarda canlı bomba saldırıları nedeniyle çok sayıda insanımızı kaybettik. Dünyanın değişik yerlerinde de çok sayıda insan canlı bomba saldırılarıyla hayatını kaybetti.

Bir girişimci tarafından geliştirilen detektör intihar yeleklerinde ve patlayıcıların da buluduğu şarapnelleri tespit edebiliyor. CBD-100 bir kutu büyüklüğünde portatif bir cihaz ve metal detektörlerin saptayamadığı güvenlik boşlukları onarılabilir

Bir üçayağa monte edilen cihaz 5,9 kg ağırlığında, bir yayılma spektrumu kullanarak, insanlara devamlı radar dalgaları yollayarak, polarize sinyallerin değerlendirerek, bir kişinin tehdit olup olmadığını tespit edebiliyor.

Bu işlem sadece 1,3 saniye alıyor ve 2,7 metreye kadar uzaktan yapılabiliyor. “Eğer kişi tehdit unsuru değilse dönen sinyal yayılan sinyalle aynı polaritede oluyor. Tehdit sinyalin polarizasyonunu döndürerek, geriye farklı dönmesine neden oluyor,” diyor R3 Teknolojileri ve işbirliğinden Sandia ve Los Alamos şirketin cihazı geliştiren bilim insanlarından Robby Roberson. Geliştiricilere göre bu teknoloji CBD-100 metalik ve nonmetalik patlayıcıları seçerek, demir bilye, cam, tırnak, seramik ve taşları seçebiliyor.

Mevcut formu hava alanları, elçilikler, hükümet binaları, sınır kontrolleri ve askeri üslerde kullanılabildiği gibi portatif olduğundan kamu olaylarında da kullanılabilir.

Şimdilik üretilen versiyonun sabit kalması gerekse de, ekip yazılım geliştirmesiyle hareketli olarak uzak mesafelerden insanları tarayabileceğini düşünüyor. Bu sistem sayesinde kalabalık yerlerde tehlikeli şahıslar, çevreye zarar vermeden seçilerek etkisiz hale getirilebilir.

Araştırmacılar hareketli radar dalgaları sayesinde 100 metreye kadar tehlikeli kişileri saptayabilmeyi amaçlıyor. Bu sayede tehlike uzaktan tespit edilerek, tehditleri yaklaşmadan durdurabilmeyi amaçlıyor.

Roberson CBD-100^ün menzili, hızı ve doğruluğunu geliştirerek önümüzdeki sene piyasaya sürmeyi hedefliyor. 50,000 dolara mal olacak detektör için şimdiden Suudi Arabistan, Pakistan, Afganistan, Kuveyt ve Nijerya ilgileniyor.

Kaynaklar: Gizmag ,Gerçek Bilim

 

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!