Ana Menü
SON YILLARDA ORMANLARIMIZI KAYBEDİYORUZ. PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 27 Mart 2014 08:38

Türkiye’de resmi makamlarca söylenenin aksine son 12 yılda 164 bin hektar orman alanının kayıp edildiği açıklandı. Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü liderliğinde Google, BM Çevre Programı, BM Küresel Çevre Programı ve 40'tan fazla ortağın bulunduğu bir konsorsiyum, uydu verileri diğer bilgilerle derlenen Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi kapsamında Ocak 2000-Aralık 2012 tarihlerine ilişkin bir rapor yayımladı.Bu raporda, Türkiye'de net orman kaybının 164 bin 222 hektar olduğu tespit edildi.

 

 

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, ise DSİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günü Ortak Programında  yaptığı konuşmada, ormanlara ve ormancılığa bakış açılarını değiştirdiklerini, bu kapsamda daha fazla ürün elde etmek için değil, orman alanlarını ve servetini daha fazla artırmak amacıyla faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Ormanlık alanların artırıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Lütfi Akca, şu anda Türkiye yüzölçümünün yüzde 27,7'sini kaplayan ormanlık alanları, 2023 yılında yüzde 30'a çıkarmayı hedeflediklerini ve bunun için bütün güçleriyle çalıştıklarını belirtti

Ancak resmi yetkililerin söylediklerinin aksine İnternet bağlantısı olan herkesi dünyanın herhangi bir yerindeki ormanların gözcüsü haline getiren programın yayınlanan ilk raporunda Türkiye'nin son 12 yılda kaybettiği orman miktarı da yer aldı.

KAYSERİ BÜYÜKLÜĞÜNDE ORMAN KAYBOLDU

Bu tarihler arasında Türkiye çapında 342 bin 571 hektar orman kaybı olduğu, yine aynı sürede 178 bin 349 hektarlık alanın ormanlaştırıldığı belirtildi. Sonuçta ortaya çıkan 164 bin 222 hektarlık net orman kaybı miktarı, Kayseri ilinin yaklaşık yüzölçümüne denk geliyor.

DÜNYADA EN ÇOK ORMAN KAYBI BERAZİLYADA

Ormanların dünya çapında, özellikle yüksek tür çeşitliliğine sahip tropik ülkelerdeki kaybının hızla devam ettiğine işaret eden uzmanlar, ’dünya orman raporu’na ilişkin şunları söylemişti:

"Dünya çapında sadece 2012 yılında 20.8 milyon hektar orman yok oldu. Bu da Türkiye yüzölçümünün dörtte birinden daha fazla bir alan. Dünyada orman kaybının en çok yaşandığı bölgeler, ne yazık ki yüz binlerce canlı türünün yaşadığı Brezilya, Güneydoğu Asya ve Orta Afrika’nın tropik ormanları."

TÜRKİYE’DE EN ÇOK ORMAN KAYBEDİLEN İLLER

Uzmanlar Türkiye’de ağaçlandırma çalışmalarına rağmen kontrolsüz şehirleşme, turizm, otoyol, maden ve diğer yapılaşma projeleri yüzünden 2000 yılından bu yana gerçekleşen en çok orman kaybının Antalya ve İstanbul’da olduğunu, bu iki ili Adana, Mersin, Muğla ve Yozgat’ın izlediğini kaydetti.

Yayınlanan raporda net orman kazancının ise en çok Çanakkale'de gerçekleştiği görülmektedir. Orman artışının gerçekleştiği diğer bölgeler arasında Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul'un batısı göze çarpıyor. Ama ne yazık ki İstanbul'un su havzasının çoğunu oluşturan bu ormanların önemli bir kısmı, yapılması planlanan 3'üncü havaalanı, 3'üncü köprü ve Kanal İstanbul projeleriyle  bu bölgenin imara açılması ile yok edileceği çok sayıda uzman tarafından dile getiriliyor.

 2000 yılından bu yana Türkiye'de yılda ortalama Kilis kadar bir alanın ormansızlaştığının bu raporda gösterilmiştir.i:

Bu raporun  ümit verici tarafı ise  Kars ,Erzurum ve Ardahan illeri kısımlarındaki orman örtüsünün 2000 yılından bu yana arttığı görülüyor  olması .Bilindiği gibi bu bölgelerde göç nedeniyle nüfusun azalmasının olumlu bir sonucu bu gelişme.

Kars-Erzurum-Artvin-Ardahan-Gürcistan sınırı arasındaki 162 km uzunluğunda ve 28 bin 543 hektar büyüklüğünde bir alandaki ormanlar 'muhafaza ormanı' olarak korunarak,bu alandaki birbirinden kopuk orman parçaları, 2 bin 500 hektarın 4.5 milyon ağaçla ağaçlandırmasıyla birbirine bağlanarak oluşturulması planı ile Türkiye'nin ilk yaban hayatı koridorunun gerçekleştirilmesi için bu bölgenin ne kadar uygun olduğunu gösteriyor.

Bu raporun ortaya çıkardığı diğer bir sonuç ise Başbakan Erdoğan’ın”  Biz geçtiğimiz 11 yılda tam 3 milyon 691 bin hektar, yani yaklaşık olarak söylüyorum, 37 milyon dekar ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yaptık. "Bu dönemde 2 milyar 800 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Ülkemizin orman varlığını azaltmak bir yana mevcudun üzerine 900 bin hektar daha orman alanı ilave ettik. Bildiğiniz gibi yangın sebebiyle tahrip olan orman alanlarımızı zaten bir yıl içinde yeniden oluşturuyoruz."Sözlerinin gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu kanıtlaması oldu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay VURAL,  Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından yaptığı basın toplantısında,  Başbakanın 2 milyar 800 milyon fidan diktiklerini yönündeki açıklamasına “ 24 saat uyumadan ağaç dikilse dakikada 500 ağaç dikilmesi gerekir”. Diyerek rakamların gerçeği yansıtmadığını vurgulamıştı. 

 

 

 

 

Son Güncelleme: Perşembe, 27 Mart 2014 09:15
 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!