Ana Menü
MİLLİ LAZER SİLAHI YOLDA... PDF Yazdır e-Posta
ulku2 tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 24 Haziran 2013 15:33

Yerli lazer silahı için düğmeye basıldı
Savunma sanayii için yüksek teknolojili ürünler geliştiren Türkiye, yerli yeni bir silah için düğmeye bastı.
Yerli lazer silahı için düğmeye basıldıTÜBİTAK ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sadece Amerika’da bulunan lazer silahı üretmek için proje başlattı. Geliştirilecek iki yerli lazer silahıyla kara, deniz ve havada tehdit oluşturabilecek hedefler takip edilerek etkisiz hale getirilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu silahın yerli olarak geliştirilmesi için yüksek bütçeli projelere destek verileceğini açıkladı.

Proje kapsamında öncelikle insansız hava araçları, seyir füzeleri ve havan mühimmatlarına karşı kullanılacak bir lazer silahının geliştirileceğini vurgulayan Ergün, silahın bütün bileşenlerinin millî olmasının amaçlandığını söyledi.

Amerika’nın insansız hava araçlarını düşürmede ve gemileri etkisiz hale getirmede kullanacağı Lazer Silah Sistemi (LaWS) büyük yankı uyandırmıştı. Amerikan Donanması’nın tanıttığı lazer silahını geliştirebilmek için Rusya, Çin, İsrail ve Almanya da çalışma yapıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu’nun (SAVTAG) öncülüğünde başlatılan çalışmalarda lazer silah geliştirecek yüksek bütçeli projelerin destekleneceğini söyledi. Kurum, Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi (YGLSS) geliştirilmesi için 24 Mayıs’ta çağrıya çıkmıştı. Bakan Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın geliştireceği lazer silahı için, “Lazer sistemi ile kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan hedefler algılanacak, takip edilecek ve lazerle etkisiz hale getirilecek.” dedi. Ergün, müşteri kurumun Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi olduğu; çağrı kapsamında üniversiteler, özel kuruluşlar ve kamu Ar-Ge kuruluşlarının ‘Proje Yürütücüsü’ olarak yer alabileceğini ifade etti. ‘Proje Yöneticisi Kuruluş’ ise proje sonunda kullanılabilecek 2 adet yüksek güçlü lazer silah sisteminin istenen teknik özelliklerde üretilmesinden sorumlu olacak. Silah sisteminin en kritik bileşenlerinden biri olan lazer kaynağının tamamen yurtiçi yetenekler kullanılarak geliştirileceğini aktaran Bakan Ergün, “Projenin birinci dönemi süresince farklı teknolojilerin kullanıldığı en fazla 4 farklı lazer kaynağının geliştirilmesi TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Türkiye’nin geliştireceği milli lazer teknolojisi öncelikle savunma sanayiinde teknolojik kazanım sağlayacak. Kazanımının yanında üretim sanayiinde de uygulama alanı olacak.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin özel önem verdiği lazer silah sisteminin bir benzeri ABD tarafından Basra Körfezi’nde bir savaş gemisinde envantere alınmıştı. Lazer silah sistemi teknolojileri Amerika, Rusya, Çin, İsrail ve Almanya tarafından geliştirilmeye devam ediliyor. TÜBİTAK’a başvuru yapacak projelerin süresi en fazla altı yıl olacak. Proje başvuruları çağrı kapanış tarihi olan 26 Temmuz saat 17.30’a kadar kuruma elden teslim edilecek.

Zaman

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!