Ana Menü
DİZÜSTÜ BİLGİSAYARINIZ ÇALINIRSA VEYA ISLANIRSA...... PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 24 Ocak 2011 14:30

Çalınan notebook'u nasıl bulursunuz?

Hırsızlar en çok dizüstü bilgisayar ve cep telefonu gibi taşıması rahat ve para eden ürünleri çalmayı tercih ediyor. Eğer, sizinde bilgisayarınız çalındıysa çaresiz değilsiniz. İşte kaybolanları bulan program...Uydu üzerinden aldığı görüntülerle, tüketicilere adres tarifi yapan GPS sistemleri, son yılların en faydalı teknolojilerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Bu çip sayesinde, en ıssız yerlerde bile yolunuzu bulabilir, trafiğin durumunu öğrenebilir ve hava şartlarına göre önlem alabilirsiniz. Hatta, yardımcı yazılımlar sağ olsun; kaybettiğiniz telefonu bulabilir veya çaldırdıysanız, mahrem bilgilerinizi uzaktan sıfırlayabilirsiniz.

Taşınabilir Bilgisayarınızı Bulun

Dizüstü bilgisayarlar, maalesef bu tür bir fırsattan mağrumdu. Lakin işler değişti. Yeni Geosense yazılımı, size pek çok fırsat sunuyor. Bilgisayarınızda GPS çipi olmasa bile son WiFi, IP ve baz istasyon bağlantısına göre, tahmini bir yer saptayabilir.

 

Üstelik Google Maps ile de uyumlu. Yazılımdan faydalanmak için, en azından, Windows 7 Home Premium'a sahip olmanız şart. ( Shiftdelete.com)

Laptopunuz ıslanırsa bunu yapmayın

Laptopunuz bir şekilde ıslanırsa bu yöntemlerle bilgisayarınızı kurtarabilirsiniz.

Ehow isimli internetsitesinde yer alan habere göre, hızlı hareket ve ıslak bilgisayar parçalarını kurutma yeteneği çok önemli. İşte ıslanan laptonuzunu kurtarmak için yapmanız gerekenler:

1. Laptopunuzu hemen güç kaynağından çıkarın ve kapatın. Bilgisayarın yüzeyindeki görünen suyu mümkün olduğunca çabuk emici bir bezle çekin.

2. Laptopunuzun için baş aşağı çevirin. Klavyede tuşlar arasında alan suları çıkarmak için hafifçe sallayın. Bilgisayarınız baş aşağı dururken hemen pilini çıkarın.

3. Laptopunuzun içindeki dışarıdan görünmeyen parçaların tümüyle kuruması için düşük ısıdaki saç kurutma makinesi kullanın. Bu biraz zaman alabilir, sabırlı olun ve dikkatli bir şekilde yapın.

4. Cihazınızı klavyesiyle birlikte ve pilini de kuru bir ısı kaynağının üzerine yerleştirin ve iç parçaların tamamen kuruduğundan emin oluncaya kadar bir kaç gün burada bırakın. Tüm parçaları tamamen kuruyana kadar laptopunuzu ters çevirmeyin.

5. Laptopunuz tümüyle kurumuş görünüyorsa, eski haline getirin, bilgisayarınızı fişe takmayı deneyin. Tamamen kuruduktan sonra cihazınız yeniden çalışacaktır.

6. Kurumayı hızlandırmak için bilgisayarınızı pirinç dolu bir keseye koyabilirsiniz. (Akşam)

 

 

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!