SİBER UZAYDA SAVAŞ YAKIN MI? PDF Print E-mail
Tuesday, 01 November 2011 13:59

NATO Siber Güvenlik Başkanı Süleyman Anıl, sanal dünyanın yeni bir çatışma alanı olduğunu ifade ederek ”Siber uzayda soğuk savaş çıkabilir” dedi.

Kurultay kapsamında düzenlenen ”Güvenlikte Yeni Boyut: Siber Güvenlik” konulu oturumda konuşan Anıl, gelişmiş ülkelerin yanısıra NATO’nun da siber alanla ilgili stratejik kararlar aldığını anlattı.

Süleyman Anıl, Başkan Obama’nın açıkladığı ABD’nin yeni siber güvenlik konseptine işaret etti. Bu konsept içerisindeki en önemli maddenin ABD’nin kendisine yönelik siber saldırı halinde bu saldırının geldiği ülkeyi sorumlu tutacağını açıklaması olduğunu vurgulayan Anıl, bu maddenin bünyesindeki ilgili gruplara hakim olamayan ülkeler için büyük sıkıntı yaratacağını kaydetti.

 

Rusya ve Çin’in de 12 Ekim’de BM’ye bir öneri paketi sunduğunu, internetin milli güvenlik gibi konularda kontrol altına alınması, internetin merkezi olarak yönetilmesi ve siber uzayla ilgili yeni kanunlar çıkarılması gibi bir dizi öneride bulunduğunu anlatan Anıl, yaşanan tartışmaların sonlandırılabilmesi için ilgili ülkelerin önümüzdeki hafta Londra’da düzenlenecek toplantıya çağrıldığını bildirdi. Anıl, ”Siber alan, yeni bir çatışma alanı. Siber uzayda soğuk savaş çıkabilir” diye konuştu.

NATO’nun da üye ülkelere siber koruma şemsiyesi açtığını ifade eden Anıl, yeni tehdit tanımları yapıldığını ve güvenlik stratejisi oluşturduğunu söyledi. Akşam

 

 

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!