3. DÜNYA SAVAŞI SİBER ORTAMDA MI ÇIKACAK? PDF Print E-mail
Tuesday, 22 February 2011 17:04

İnternetteki tehditlerin büyüklüğüne dikkat çeken Eugene Kaspersky, her bilgisayarda mutlaka bir güvenlik ürünü kullanılması gerektiğini belirtiyor

Günümüzde pek çok kişi İnternet tabanlı güvenlik sorunlarıyla mücadele ediyor. Bilmeden indirilen bir yazılım dosyası veya video size yaklaşık 500 dolar civarında zarara uğratabilir. Dünyanın en büyük anti virüs yazılım şirketlerinden Kaspersky Lab'ın kurucusu Eugene Kaspersky, 'Güvende olmak için bilgisayarı hiç açmamak gerekiyor' diyor ve ekliyor: 'Eğer açma tuşuna bastıysanız tehlikedesiniz.' Siber alem suçluları şu anda en çok Çin, Latin Amerika ve Rusya'da bulunuyor. Bu suçlular bilgisayarınızı kontrolünüz dışında kullanabiliyor. Üstelik bunun farkına bile varmıyorsunuz. Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, kişinin gelirine, biriktirdiği paraya ve kullandığı kredi kartına göre zaafları artıyor. Eskiden bir siber suçlu yarattığı bir virüsle bilgisayarları bozabilirken, şu anda organize olmuş suçlular tüm bilgilerinizi çalabiliyor. Şantaj yoluyla bilgi sızdırmaya çalışan suçlular bile mevcut. Yetkililer bunlara en iyi cevabın istedikleri parayı ödemek yerine yerel yetkililerle temasa geçmek olduğunu bildiriyor.

NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

Güvenilir kaynaklardan indirilmeyen içeriğe dikkat edilmesi gerekiyor. Yalnızca yazılım değil müzik veya video dosyası indirirken başımıza kötü sonuçlar açabiliriz. Bu organize bir saldırının parçası olmaktan bizim haberimiz yokken bilgilerimizi paylaşmaya kadar uzanıyor.

 SİBER DÜNYANIN EN BÜYÜK OLAYLARI

l İspanya'da bir uçak kazası bilgisayara bulaşan virüs nedeniyle gerçekleşti. Kalkıştan önce hataları bildiren sistem virüs nedeniyle çalışmadığı için tam 150 kişi hayatını kaybetti.

l Avustralya'da tren yolları bir süre felce uğradı. Bu arızaya bilgisayar virüsünün neden olduğu düşünülüyor.

l Amerika'da doğu sahilinin yaşadığı elektrik kesintisinin binlerce bilgisayarın saldırısı sonucunda yaşandığı düşünülüyor. Bu saldırının ardında çok fazla bilgisayarı aynı anda etkileyip elektrik santraline saldırı düzenlemesini sağlayan bir virüsün yer aldığı

düşünülüyor.

 

 

 

 
bayrak2.gif

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Anket

Sitemizin son hali hakkındaki görüşünüz:
 

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!